1. Maisto išvežiojimas
Laisvu laiku, vakarais ar savaitgaliais verta pasvarstyt apie galimybę išvežioti/ išnešioti maistą ar kitus daiktus (pvz., Wolt, Bolt Food). Smagu, jog tą gali daryti net neturėdamas automobilio. Galit vaikštinėt pėsčiomis ar važinėtis dviračiu (kas, turbūt jau pastebėjai, tikrai populiaru), sykiu pristatydamas maistą/daiktus savo rajone. Ne tik pinigų uždirbsi, bet ir šiek tiek pajudėsi. Sėdėtojų kartą reikia išjudint.
2. Pavežėjimo paslaugos/ taxi
Mėgstantiems vairuot verta pagalvoti apie pavežėjimo paslaugų tiekimą (Uber, Bolt ir kt.). Puiku, nes ten taip pat galima lanksčiai dėliotis grafiką, prisijungiant prie pavežėjų tinklo tada, kai esi laisvas ir pasiruošęs padirbėt papildomai. Tiesa, svarbu pasidomėt reikalavimais (ne tik amžiui ir vairavimo stažui, bet ir automobiliui) – yra tam tikri apribojimai. Jeigu juos atitinki, galėsi užsiimt tokia veikla. Šiais laikais net nereikia gerai pažinoti miesto – kiekvienas savo telefonuose turim GPS sistemas, padedančias lengvai pasiekt reikiamą adresą ir dar geriausiu maršrutu.
3. Krovinių pervežimas mikroautobusiuku
Tikriausiai retam šauna į galvą, tačiau pagalvok, ką darai tada, kai prisireikia kraustytis? Arba parsivežt didelę sofą į naujus namus, spintą ar kitą daiktą? Jeigu turi mikroautobusiuką, gali puikiai pagelbėt jo neturintiems žmonėms ir užsidirbti papildomai – kasdien daugybei žmonių visame mieste reikia tokios pagalbos. Beje, kai kurie net specialiai įsigyja mikroautobusiukus ir dirba tai visą dieną. Ne tik būna patys sau viršininkai, bet ir savarankiškai sudaro partnerystes su didesnėmis kompanijomis ir išvežioja siuntas, daiktus.
4. Parkavimo vietos nuoma
Jeigu turi kelias parkavimo vietas, tačiau bent viena iš jų nesinaudoji, neleisk jai stovėti tuščiai – išnuomok. Žmonės, ypač naujakuriai, savo gyvenamųjų vietų Facebook grupėse dažnai ieško parkavimo vietos nuomos. Jeigu situacija su parkavimu sudėtinga, Tavo uždarbis dar ir labai palengvins kažkam gyvenimą, sutaupys bamperių dažymo išlaidų, kurios ištinka glaustantis siauruose kiemų pravažiavimuose. Kartais reikia tik pasiskelbt, kad siūlai. Vis pinigas į kišenę, o ne iš!
5. Kambario/ buto nuoma, B&B
Kaip su parkavimo vieta, taip ir su laisvu butu ar kambariu. Ypatingai gyvenant didesniuose miestuose, kur studentai nuolat ieško būsto. Suprantama, iš kambario nuomos galbūt nepraturtėsi, bet bent už komunalinius iš tų pinigų susimokėt ir taip truputį sutaupyt būtų visai smagu. O jeigu nuolat gyventi su svetimu žmogum nesinori arba nesi tikras, dėl to, kaip jausiesi, gali išmėgint trumpalaikę nuomą turistams (pvz., AirBnB). Atvykėliai dažnai ieško nakvynės vienai ar kelioms naktims. Ne tik užsidirbsi, bet ir turėsi galimybę pažint žmones iš kitų šalių, gal net susirast naujų draugų.
6. Drabužių, daiktų, knygų pardavimas
Sako, kad bent kartą per metus sveika atlikti namuose „reviziją“ ir peržiūrėt nenaudojamus daiktus, drabužius, perskaitytas knygas ir kt. Gal spintoje dūlantis daiktas galėtų pradžiugint kitus? Internete pilna programėlių (pvz. Vinted, Facebook) ir skelbimų tinklapių, kuriuose galim parduot savo ar net augintinių nenaudojamus daiktus, knygas ar bet kokį kitą inventorių. Apsižvalgyk aplink!
7. Straipsnių, tekstų rašymas
Jeigu turi tekstų rašymo įgūdžių, juos laisvu laiku taip pat gali įdarbinti, naudojantis internetu (pvz., paslaugos.lt). Įvairūs verslai nuolat ieško žmonių, kurie gebėtų rašyti tekstus įvairiomis temomis (nuo straipsnių iki produktų aprašymų e-parduotuvėms). Jeigu šalia to dar domiesi viena ar kita tema, gali net užmegzt ilgalaikes partnerystes, rašyt apie tai, kas Tau iš tiesų įdomu, gilint savo žinias tam tikroje temoje ir papildomai užsidirbt.
8. Tinklapių kūrimas
Turintys tinklapių kūrimo įgūdžių taip pat gali juos nesunkiai įdarbint. Poreikis tam iki šiol yra didžiulis. Be to, yra ir itin nesudėtingų tinklapių kūrimo būdų ir platformų (pvz., Wix, Zyro ir tt.), kuriomis lengva išmokt naudotis, o pramokus galima tikrai neblogai užsidirbt. Tereikės skirt laiko perprast įrankį, peržiūrėt edukacinę medžiagą ir ne tik galėsi susikurt interneto svetainę sau, bet ir pagelbėt kitiems. Be to, dažnai tai paskatina ir pačius daugiau galvoti apie tai, kokią veiklą vystytume, jeigu galėtume turėt savo tinklapį.
9. Fotografija (fotografavimas, nuotraukų pardavimas)
Fotografiją mėgstantys žmonės dažnai neįvertina, jog fotografuoti galima ne tik dideles šventes (vestuves, krikštynas, rengti asmenines fotosesijas). Jeigu nemėgsi bendrauti su žmonėmis ar neturi gerų nuotraukų redagavimo įgūdžių, galit fotografuoti peizažus, daiktus ir kt. Bene kiekviena mokamų nuotraukų platforma internete kviečia fotografus įdarbint savo darytas nuotraukas, patalpinant jas į tokias svetaines ir parduodant naudojimosi jomis licencijas. Žmonės nuolat ieško nuotraukų savo straipsniams, tinklapiams ar reklaminei medžiagai, perka jų naudojimo licencijas. Puiki proga užsidirbt. Jeigu laisvalaikiu dažnai fotografuoji ir turi sukaupęs didelę nuotraukų kolekciją, būtinai pagalvok, ar ne laikas būtų jas įdarbint.
10. Piešimas, tapymas (šaržai, paveikslai, portretai ir pan.)
Mėgsti piešti? Gal tada verta pagalvot, kaip šitas hobis gali padėt užsidirbt pinigų? Žmonės labai vertina rankų darbą, originalias idėjas, dažnai ieško tokių ypatingomis progomis. Darbe kolegos ar draugai dovanoja kitiems iš pateiktos nuotraukos pieštą šaržą, portretą ar paveikslą. Ko gi nepabandžius?
11. Vertimo paslaugos
Nustebtum, kiek daug žmonių reikia pagalbos su vertimais. Pasaulis darosi vis labiau globalizuotas, vis dažniau bendraujam su žmonėmis ir verslais iš užsienio. Jeigu moki vieną ar kelias užsienio kalbas, pasvarstyk apie vertimo paslaugas. Gali bendradarbiaut su vertimų biurais, nespėjančiais susitvarkyti su krūviu, e-parduotuvėmis, kurios ieško produktų aprašymų vertėjų, klientų aptarnavimo centrais, dirbančiais su užsienio šalimis ir kt.
12. Korepetavimas, konsultavimas
Esi kokio nors dalyko žinovas-ekspertas-profesionalas? O gal puikiai išmanai matematiką, anglų kalbą ar kt.? Turimos žinios gali padėt kitiems! Moksleivių tėvai nuolat ieško korepetitorių savo vaikams, kuriems sunkiau sekasi vienas ar kitas dalykas. Dar! Jeigu turi ypač specifinių žinių (apie straipsnių rašymą, viešą kalbėjimą, verslo vystymą, komunikaciją, mezgimą ar dar ką), drąsiai dalinkis jomis su kitais, ieškančiais patikimos ir patikrintos informacijos. Arba jeigu nori konsultuoti ir mokyti žmones, įdomūs finansai (net jeigu dar nelabai apie juos ką išmanai), ateik pas mus į karjeros pristatymą! Uoj, neatsispyrėm…
13. Konspektų pardavimas
Jeigu neseniai baigei mokyklą ar universitetą ir turi kokybiškų konspektų, jų tikrai nevertėtų išmest. Mokiniai ar studentai dažnai būna pasiruošę sumokėt neblogus pinigus už tai, kad galėtų turėt daugiau laiko laisvalaikiui, o ne sėdėjimui prie knygų ir jų konspektavimui. Ypatingai, kai kažkas jau turi šį darbą nudirbęs. Kiekvienas besimokantis patvirtins, jog egzaminams pasiruošt norisi greitai. Ir gal dar gerai.
14. Pagalba rašant rašto darbus
Lygiai taip pat studentai dažnai ieško pagalbos rašant įvairius rašto darbus, kursinius ar baigiamuosius. Dažnai vienoje ar kitoje temoje jiems trūksta specifinių žinių. Ir ne tik rašant tekstus, bet ir formuojant apklausas tyrimams, braižant brėžinius įvairiomis programomis (Autocad, SketchUp…) ar apskaičiuojant reiškinius sudėtingomis matematinėmis, cheminėmis ar fizinėmis formulėmis, programuojant ar pan. Jeigu turi žinių arba domiesi kokia nors tema, mokat naudotis įrankiu, pagelbėt bus ne tik smagu, bet ir naudinga (tiksliau pelninga).
15. Pagalba rašant CV
Gal Tavo pagrindinė veikla susijusi su personalo atrankomis? Jei taip, tada tikrai žinai, kaip labai daugeliui trūksta žinių, kaip pasiruošt tinkamą gyvenimo aprašymą ar motyvacinį laišką. Jeigu turi įgūdžių (arba ši sritis domina ir norėtum į ją gilintis), savo žinias irgi gali įdarbint ir taip papildomai užsidirbt. Be to, tokių paslaugų reikia ne tik ieškantiems darbo, bet ir studentams, planuojantiems studijuoti užsienyje.
16. Drono pilotavimas
Jeigu Tave žavi dronai arba turi vieną tokių ir jame yra kamera, gali ne tik smagiai praleist laiką bet ir užsidirbt. Šiandien dronai vis plačiau naudojami filmuojant ar fotografuojant įvairius renginius, nekilnojamą turtą bendradarbiaujant su brokeriais, kuriant video klipus prekių ženklams ir kt. Jeigu neturi video montavimo įgūdžių, jų gali ir nereikėti – jus samdys pagrindinis filmuotojas, kuriam tereikės pateikt nufilmuotą medžiagą montavimui. Na, o jeigu turit ir tokių įgūdžių – tada Tavo galimybės šioje srityje itin plačios.
17. Papuošalų gamyba
Mėgstantiems kruopštumo reikalaujančius darbus verta pagalvot apie papuošalų gamybą. Šiandien galima įsigyt pačių įvairiausių įrankių papuošalams gaminti – nuo karoliukų auskarams, pakabukams, segėms, mineralinių akmenų, molio iki odos atraižų diržams, apyrankėms ar kitiems aksesuarams. Be to, tai puikus būdas atsipalaiduot po intensyvios protinio darbo dienos ir užsidirbt pinigų. Girdėjai apie lietuvių Shkertik apyrankes ir jų sėkmės istoriją? Tai – vienas iš tūkstančių pavyzdžių.
18. Prekyba maisto produkcija (kulinarija)
Jeigu mėgsti gamint, turi puikią progą įdarbint savo talentą. Gali kepti pyragus, keksiukus, ruošt desertus ar vieno kąsnio sumuštinukus šventėms, ypatingus namų gamybos skanėstus, užtepėles, marinuotus ar raugintus gaminius, net puokštes iš saldainių ar kitų maisto produktų. Originalios dovanos ar patiekalai gali pradžiugint ne tik Tavo, bet ir kitų šeimų stalus. Ir mėgstama veikla, ir papildomos pajamos.
19. Uogavimas ir grybavimas, sodo ir daržo, ūkio gėrybės
Sezono metu mėgstantys vaikštinėt miške gali papildomai užsidirbt uogaudami ar grybaudami, dalindamiesi pačių užaugintais vaisiais ar daržovėmis, bičių suneštu medumi, savo pieno, mėsos produktais, kiaušiniais ar kitom gėrybėm. Gal verta pasiūlyt kaimynams ar kolegoms darbe? Papildomas euras-kitas juk tikrai pravers! Beje, esam girdėję ir tokių atvejų, kai šaltuoju sezonu ar prie kompiuterio dirbantys dirbantys žmonės vasarop pereina praktiškai dirbti uogautojais ir grybautojais ir susikrauna nemažai pajamų iš miško gėrybių supirkėjų. Veiksmas vyksta kasdien rytais, o po pietų jau galima sėst prie įprasto darbo kompiuteriu. Gaunasi, kaip antras etatas. O tokią veiklą tikrai mėgstantiems – plius hobis ir rytinė mankšta.
20. Prekyba savo gamybos daiktais
Turintys įgūdžių ir pomėgį rankdarbiams (plačiąja prasme), tikrai gali uždirbt pinigų. Nuo sudėtingesnių (drožinėjimo iš medžio ar metalo apdirbimo) iki bet kokio sugalvojamo dalyko. Patys galim pasigamint tiek daug dalykų! Turbūt internete suvedus bet kokią frazę, rastum ne vieną video, kaip patiems pasigamint norimą dalyką. Galim siūt drabužius, megzt kojines ar žaislus, gamint rankines, žiest puodus ar gamint keramikos dirbinius. Kartais net nebūtina gamint – pakanka pagerint. Dar galit modelinu dekoruoti paprastus šaukštelius, graviruot lazeriu, papuošt dekupažu kokį daiktą, apsiuvinėt paprastas šlepetes, sukurt interjero detalę-kompoziciją ar pan. Reikia tik pasitelkt vaizduotę ir vualia!
21. Aprangos su spauda gamyba
Mėgstantiems madą verta pagalvot apie drabužių dekoravimą. Juos gali ne tik ypatingai apsiuvinėt, bet ir pasinaudot paprasčiausia spaudos ant drabužių paslauga. Įsigijus drabužių (kelnių, marškinėlių, kepurių ir pan.), galima juos papuošt savo sugalvotais piešiniais ar šmaikščiais užrašais. Žmonės dievina originalias ir dar niekur nematytas idėjas! Nustebtum, kiek verslų taip „prasisuka“!
22. Asmeninės sporto treniruotės
Daug metų praktikuoji kokią nors sporto šaką? Užsiimi joga, medituoji, treniruojiesi, bėgioji? Gal metas sukauptomis žiniomis pasidalint su kitais? O gal jau sulauki klausimų iš draugų ir kolegų, šia tema jie dažnai teiraujasi, prašo patarimo? Pasvarstyk apie galimybę vest individualias ar grupines treniruotes, paskaitas ar seminarus. Darbas ir gyvenimas nuotoliniu būdu parodė, jog tą daryt galima ir būnant savo namuose. Jeigu anksčiau vien svarstant tokią idėją pirmiausiai kildavo prieštaravimas, jog tam reikės nuomotis patalpas, salę, dabar tikrai žinom, jog suburt būsimus klientus galima ir tiesiog internetu.
23. Grožio paslaugos (makiažas, manikiūras ir kt.)
Neabejojam, jog esi matęs socialinių tinklų paskyrų, kurios virto grožio paslaugų tiekėjų paskyromis. Vieni daro manikiūrą, kiti – makiažą, priaugina blakstienas, dažo antakius, kerpa, kuria šukuosenas įvairioms progoms, atlieka masažus namuose ir pan. Tokias paslaugas teikiantys asmenys dažnai net atsisako savo pagrindinio darbo, nes poreikis grožio paslaugoms yra itin didelis, o ir užsidirbti galima tikrai neblogai.
24. Socialinių tinklų puslapių, paskyrų administravimas
Dažnas pradėjęs vystyt savo veiklą susiduria su tuo, jog jai reklamuoti naudojamos įvairios socialinių tinklų paskyros. Neišvengiamai tenka domėtis šia sritimi, ieškot mokymų. Pramokus, ypatingai, jeigu pavyksta tą daryt kokybiškai ir turėt neblogus rezultatus, savo išmokimais ir žiniomis, patirtimi, galima pasidalint ir su kitais. Daugybė verslų ieško žmonių, galinčių padėt prižiūrėt jų socialinių tinklų paskyras, kurt turinį, rašyt tekstus. Rimtai susidomėjus šioje srityje galima daryti karjerą. Socialinių tinklų administratorių nuolat ieško ir įvairios reklamos agentūros.
25. Facebook, Google reklamų administravimas
Jeigu nesi gabus turinio kūrėjas, tekstų rašytojas, tačiau puikiai išmanai socialinių tinklų algoritmus, gebi ir mėgsti sekt, analizuot ir interpretuot duomenis, gali rinktis reklamų administratoriaus darbą. Jis puikus tuo, kad tinkamai susidėliojus strategiją, tam nereikės skirt visos dienos. Be to, dėl didelio poreikio tokioms paslaugoms, internete galima rast daugybę kursų, mokymų ir seminarų, kurie padės įsigilint į šitą sritį ar net tapt jos žinovu.
Reikia dar idėjų? Skaityk antrąją straipsnio dalį čia: 51 idėja, kaip užsidirbti papildomai (II dalis).