1. Kokį turiu pasirinkimą, jei noriu užsiimti savarankiška veikla?
Pirmas žingsnis – išsiaiškinti, ar tą veiklą, kuria planuojam užsiimti, galima (įstatymiškai) vykdyti pagal tą veiklos formą, kurią išsirinkom. Lietuvos įstatymai leidžia verslininkams rinktis iš net kelių skirtingų juridinių asmenų tipų bei dviejų individualios veiklos vykdymo būdų. Turim:
- Akcinę bendrovę (AB);
- Uždarąją akcinę bendrovę (UAB);
- Mažąją bendriją (MB);
- Individualią įmonę (IĮ);
- Individualią veiklą (IDV);
- Verslo liudijimą (liaudiškai – „patentą“);
- Viešąsias įstaigas (VšĮ);
- Kitus veiklos organizavimo būdus (ŽŪB, kooperatyvai, asociacijos ir t.t.)
Renkantis veiklos rūšį paprastai pasitaiko kelios tipinės klaidos, trukdančios teisingai atsakyti į šį klausimą.
Renkamės veiklos rūšį pagal tai, kur mažiau sumokėsim mokesčių
Svarstant apie tinkamiausią veiklos formą pirmiausia ieškom pažįstamų, kurie yra susidūrę arba patys veiklą vykdo vienu ar kitu būdu. Klausiant patarimo ten, deja, bet esminiu klausimu iki šiol išlieka „kokią veiklos formą labiausiai apsimoka rinktis, kad sumokėčiau kuo mažiau mokesčių?“. Nors iš pažiūros gali pasirodyti, kad tai tiesiogiai susiję su ekonomine mūsų veiklos grąža, visgi, reikėtų suprasti, kad mokesčiai užtikrina tam tikras socialines garantijas (nedarbo, ligos, motinystės išmokas ir pan.), tad, jeigu jų nemokam arba mokam tik dalį, atitinkamai mažiau tų garantijų turėsim. O tai ilguoju laikotarpiu gali sudaryti didesnes išlaidas, negu būtume sumokėję mokesčių, pasirinkę, atrodytų, „brangesnę“ veiklos rūšį.
Atsakymų ieškom nepatikimuose šaltiniuose
Jeigu neturim pažįstamų ir ieškom informacijos šia tema, keista, bet pirmiausia apie tai einam skaityti į įvairius forumus ar uždaras grupes internete. Taip daryti nerekomenduojam dėl dviejų priežasčių: 1) patarėjai nežino, kas esam. Jums patariantis asmuo nėra visiškai gerai susipažinęs su mumis, mūsų situacija ir poreikiais. Juk patarėjai paprastai mūsų neklausia, tarkim, ar planuojam imti būsto paskolą, tiesa? O mums, bandant pasirinkti veiklos rūšį, šis klausimas gali būti labai svarbus. 2) Įstatymai keičiasi greičiau nei įrašai forumuose. Tenka pripažinti, kad teisinė bazė, įstatymai šioje srityje keičiasi labai dažnai, vis atsiranda papildymų, išlygų, tad kliautis net kelių mėnesių senumo įrašais yra neprotinga, nes galim smarkiai prašauti.
Kiekvieno asmens poreikiams, ateities planams ir norams geriausiai tiks vis kita veiklos forma ir geriausia, ką galim padaryti, tai atmesti į šalį visas nuogirdas, pažįstamų siūlymus ir paprasčiausiai skirti laiko suprasti, kuri veikla iš tiesų galėtų tikti. Tiesa, turim nusiteikti, kad tam reikės skirti nemažai laiko ir pastangų. Tačiau puiku tai, kad išsirinksim sau tinkamiausią veiklos rūšį, neblogai išmanydami visus niuansus ir „kas bus, jeigu bus“. Žinios, o ne nuogirdos ir patarimai padės jaustis tvirčiau ir pradžioje, ir eigoje.
Kur ieškoti patikimos informacijos?
Geriausia su informacija apie veiklos rūšis susipažinti per tokius patikimus šaltinius kaip oficialūs VMI, SoDros, Versli Lietuva interneto puslapiai.
Apie visas veiklos formas išsamiau galite paskaityti ČIA.
VMI atsako į klausimus pagal tai, ar planuojam vykdyti individualią veiklą (nesteigiant įmonės), ar steigti įmonę.