STRAIPSNIS

TOP 18 idėjų iš knygos „The Simple Path to Wealth“

Tavo kelrodis į finansinę nepriklausomybę ir turtingą, laisvą gyvenimą,– skelbia J. L. Collins „The Simple Path to Wealth“: Your Road Map to Financial Independence and a Rich, Free Life“ knygos viršelis. Ši itin gerai visame pasaulyje skaitytojų vertinama knyga lietuvių kalba kol kas nėra išleista. Bet tam čia ir esam mes!

Knyga skirta visiškai „žaliems“ ir labai padeda iš praktinės pusės pamatyti, jog finansai, investavimas neturi būti sudėtingas ir daug pastangų reikalaujantis užsiėmimas. Tai tikrai gera knyga startui finansų pasaulyje. Autorius pateikia aiškų „receptą“, ką ir kaip daryti, kad pradėtum siekti finansinės laisvės nedelsiant.

TOP idėjos:

1. IŠMANYK FINANSUS. Pinigai yra viena iš pasaulio varomųjų jėgų. Todėl juos suprasti, išmanyti būtina. Jeigu apsispręsi valdyti pinigus, jie taps Tavo tarnais, o jeigu ne, tuomet nejučiomis jie valdys Tave.

 

2. LAISVĖ SVARBIAU UŽ DAIKTUS. Už pinigus galima nupirkti daugybę dalykų, bet vertingiausias iš jų – Tavo laisvė, finansinė nepriklausomybė.

 

3. GYVENK PAGAL GALIMYBES. Dažnai finansinę laisvę, kurią galėtume susikurti, aukojam mainais į gyvenimo būdą, kurio sau šiuo metu iš tiesų negalim ir neturėtum leisti.

 

4. SVARBIAUSIA – MĄSTYSENA. Privalai pakeisti mąstyseną. Liaukis galvoti apie tai, ką už pinigus gali nusipirkti, ir pradėk galvoti apie tai, ką Tavo pinigai gali uždirbti. O tada galvok apie tai, ką pinigų uždirbti pinigai gali uždirbti.

 

5.  3 ŽINGSNIAI FINANSINĖS LAISVĖS LINK. Taisyklė #1: išleisk mažiau, negu uždirbti–investuok perteklių–venk skolų. Kol nuosekliai vykdysi šituos 3 žingsnius, Tu – pakeliui į finansinę laisvę.

 

6. SKOLOS NĖRA NORMALU. Nors vakarietiškame pasaulyje įprasta manyti kitaip. Viena didžiausių kliūčių, trukdančių kurtis ir siekti finansinės gerovės yra pernelyg didelis kliovimasis skolomis ir paskolomis. Jeigu nori finansinės laisvės, turi vengti pagundos pirkti tai, ko neišgali sau leisti.

 

7. SUDĖTINĖS PALŪKANOS. Gerovės kūrimas yra įmanomas dėl sudėtinių palūkanų efekto, kuomet investuoti pinigai uždirba palūkanas, kurios vėliau vis auga nuo investuotos sumos kartu su uždirbtomis palūkanomis. Dėl šio efekto, santykinai mažas investuotų į akcijas pinigų kiekis ženkliai išauga.

 

8. INVESTUOK Į AKCIJŲ RINKĄ. Tiesiog.

 

9. SUPRASK AKCIJŲ RINKĄ. Kad gebėtum uždirbti akcijų rinkoje, reikia suprasti jos kilimus ir kritimus. Esmė yra laikyti akcijas per kritimus ir niekada neparduoti pigiau; pirkti akcijas, kai jos kainuoja mažiau ir nesijaudinti dėl kritimų, o tiesiog jiems pasiruošti edukacine ir ypač emocine prasme.

 

10.  AKCIJŲ RINKOS TIESOS:

1) Akcijų rinka yra pats efektyviausias gerovės kūrimo įrankis. Pinigus ten dėti reikia kuo greičiau, kad jie dirbtų kuo efektyviau.

2) Ilguoju laikotarpiu rinka visuomet kyla aukštyn.

3) Rinka yra nepastovi. Ji krinta ir kartais labai ženkliai. To reikia tikėtis.

4) Sėkmingas investavimas neatsiejamas nuo rizikos. Keletą kartų per visą savo investavimo periodą pamatysi, kaip susikurta gerovė ištirpsta. Svarbu išlaikyti kursą, nepanikuoti, neparduoti.

 

11.  3 PRIEŽASTYS, KODĖL GALI PRARASTI PINIGUS AKCIJŲ RINKOJE:

1) manai, kad gali rasti tinkamą laiką investuoti

2) kad gali išsirinkti laiminčias akcijas

3) kad gali išsirinkti laiminčius fondų vadybininkus, pralenkti rinką

 

12.  TAVO PAGRINDINIAI INVESTAVIMO ĮRANKIAI:

1) akcijos – generuoja didžiausią grąžą per ilgesnį laikotarpį

2) obligacijos – padeda, kai rinkoje sunkesni laikai

3) grynieji – jų reikia turėti nenumatytiems atvejams.

 

13.  2 ŽINGSNIAI, PRIEŠ PRADEDANT INVESTUOTI:

1) Susitaupyk pinigų finansinei pagalvei. Ji leis rinktis, ką nori daryti, užuot buvus netikėtai susiklosčiusių aplinkybių auka. Tavo laisvė, ypač priimant sprendimus, yra geriausia, ką gali nusipirkti.

2) Atsikratyk skolų. Skolinimasis atitraukia tave nuo gerovės kūrimo, nes tavo pajamas suvartoja skola ir už ją mokamos palūkanos. Skola paverčia tave darbdavio vergu, nes net nenorėdamas turėsi dirbti, kad padengtum finansinius įsipareigojimus.

 

14.  INDEKSINIAI FONDAI. Investuok į plačios aprėpties, žemų kaštų indeksinius fondus. Jie padeda nesudėtingai diversifikuoti investicijas. Autorius rekomenduoja investuoti į VSTAX (Vanguard Total Stock Market Index Fund*). *pritaikyta Amerikos rinkai, fondą sudaro arti 4 tūkst. kompanijų biržoje prekiaujamų kompanijų akcijų ir laikoma, kad jis iš esmės atspindi visą JAV akcijų rinką. Europietiškas atitikmuo galėtų būti Vanguard FTSE Global All Cap. Taip kiaušinius galima sudėti ir į vieną pintinę.

 

15.  GEROVĖS KŪRIME SVARBŪS 2 ETAPAI:

1) Kūrimo fazė. Per ją 100% investuoji į akcijas (indeksiniai fondai – VSTAX). Šiuo laiku dirbi, gali prisiimti didesnes investavimo rizikas, investuot nuosekliai net krintant rinkai.

2) Išlaikymo fazė. Rūpiniesi investicijų apsauga. Per ją 75% investuoji į akcijas; 20% į obligacijas (pvz., VBTLX – Vanguard Total Bond Market arba EU ekvivalentas – pvz., Vanguard Global Bond Index Fund) ir 5% turi grynais. Šiuo laiku esi pasiekęs finansinę nepriklausomybę ir gali gyventi vien iš investicijų – jos pasiekia sumą 25 x Tavo metinės išlaidos.

 

16.  EMOCIJOS. Kuo daugiau dėmesio kreipsi į akcijų rinką, tuo prastesni bus tavo investavimo rezultatai. Emocijos trukdys priimti optimalius sprendimus. Tai – ištirtas faktas.

 

17.  STRATEGIJA TURI BŪTI PAPRASTA. Sistemą rinkis ir išlaikyk paprastą. Kuo sudėtingesnį kelią ir būdą pasirinksi, tuo sunkiau bus kurti savo gerovę. Ypač, kol neturi daug žinių.

 

18.  NESIJAUDINK DĖL ATEITIES. Nešvaistyk laiko jaudinimuisi, kaip, kas bus. Tai riboja veikimą. Negalime nuspėti ateities. Susikoncentruok ties tuo, ką gali kontroliuoti.

 

Jeigu reikėtų visą knygą reziumuoti vienu sakiniu: norėdamas pasiekti finansinę laisvę investuok kaip galima daugiau pinigų į vieną, plačios aprėpties ir žemų kaštų indeksinį fondą akcijų rinkoje.

Tikrai verta perskaityti visą knygą, nes joje detaliai aiškinama, kas yra indeksiniai fondai, kodėl jie pranašesni už investavimą į atskiras akcijas, aktyviai valdomus fondus, kaip fiziškai investuoti, į ką konkrečiai, kaip išmokėti skolas, atsižvelgiant į palūkanas, kada neverta/verta išiminėti pinigus iš rinkos, pateikiama daug praktinių pavyzdžių. Tiesa, kai kurios dalys labiau orientuotos į JAV rinką, bet bendrai tai tikrai labai gera ir dėmesio verta knyga.

Na, o jeigu norisi dar kažko panašia tema, būtinai į savo skaitinių sąrašą rekomenduojam įsirašyt dar vieną pasaulio knygų apie finansus TOP‘ą – Morgan Housel knygą „Pinigų Psichologija: amžinos pamokos apie turtą, godumą ir laimę“.  Spausk knygos pavadinimą ir rasi trumpą knygos santrauką su svarbiausiomis idėjomis, kurios tikrai privers susimąstyti ir… greičiausiai perskaityti ją visą. 🙂