STRAIPSNIS

TOP 9 filmai apie finansus

Žinias kiekvienas įsisavinam skirtingai. Vieniems labiau patinka skaityt knygas, kitiems – jų klausyt, tretiems – žiūrėt video ar filmus. Būtent pastarajai skaitytojų kategorijai ir skirtas šitas rinkinukas. Tavo dėmesiui – filmai apie finansus, kurie padės ne tik praplėsti savo žinias šioje nenusakomai įdomioje temoje, bet ir turiningai praleisti vakarą.

Money, Explained (2021)

Tai trumpa dokumentinių Netflix filmų serija, išleista 2021 gegužę, kurios siužetuose pasakojama apie kredito korteles, kazino, paskolas studentams, apgavysčių schemas (pvz., Ponzi), kriptovaliutas, ankstyvą išėjimą į pensiją ir kt. Nors čia nerasi išsamių paaiškinimų apie fiskalinę ir monetarinę politiką ar jos sąvokas, valiutų sistemą, akcijas ar asmeninius finansus, tačiau tikrai susipažinsi su tam tikrais konkrečiais praktiniais aspektais pinigų temomis. Tiesa, reikia paminėt, jog kai kurios serijos ar jų dalys labiau orientuotos į JAV rinką (pvz., studentiškos paskolos). Tačiau bendram supratimui, kaip veikia tam tikri specifiniai reiškiniai, tai tikrai puikus pasirinkimas.

Inside Job (2010)

Dokumentinis filmas narstantis, kas sukėlė 2008 metų pasaulinę finansų krizę, dėl kurios milijonai žmonių visame pasaulyje neteko darbo, santaupų ir kuri per plauką nesužlugdė visos finansų sistemos. Jis įdomus dar ir tuo, jog interviuojamos tokios tuo laikotarpiu svarbios figūros kaip Tarptautinio valiutos fondo primininkas Christine Lagarde, investuotojas ir rizikos draudimo fondo valdytojas Bill Ackman, ekonomistas Nouriel Roubini. Šis filmas 2010-aisiais pelnė geriausio dokumentinio filmo apdovanojimą.

Banking on Bitcoin (2016)

Dokumentinis filmas pasakojantis apie Bitkoino ir blockchain technologijos atsiradimą, pinigų decentralizacijos idėją. Filme kalbinami ne tik karšti entuziastai, bet ir svarbūs šioje srityje veikėjai (Alex Winter, Nathaniel Popper, Barry Silbert, Cameron, Charlie Shrem), prisidėję prie jos vystymosi. Filmas patiks ne tik norintiems iš arčiau susipažinti ir suprasti kriptovaliutas, bet ir trokštantiems geriau įsivaizduoti, kaip blockchain technologija gali pakeisti mūsų gyvenimus.

The Wizard of Lies (2017)

Pagal knygą, tikrais faktais paremtas filmas apie 65 milijardų vertės žymiąją Ponzi apgavystės schemą, veikusią per 2008 metų krizę, ir jos išnarpliojimą, kartu su kuriuo krito ir pats schemos kūrėjas Bernie Madoff, apgavęs ir apiplėšęs daugybę žmonių. Iki tol B. Madoff buvo laikomas sėkmingu ir įtakingu finansininku, brokeriu, konsultantu ir filantropu, kol 2008-aisiais atskleista, jog pastaruosius 16 metų jo didelius investicinius fondus valdžiusi įmonė virto ir veikė kaip finansinė piramidė. Šiandien ši afera laikoma didžiausia per visą JAV istoriją.

The Ascent of Money (2008)

Pagal Harvardo profesoriaus parašytą knygą „The Ascent of Money: A Financial History of the World“ sukurtas dokumentinis filmas, norintiems sužinoti pinigų istoriją, kilmę ir jos tapimą sistema, kurią turime šiandien. Pasakojama apie kredito korteles, akcijų rinkas ir burbulus, draudimus, nekilnojamą turtą, bankų sistemą ir kaip visi šie reiškiniai keitė pasaulį. Filmas pelnė tarptautinį Emmy apdovanojimą.

Generation: Freedom (2019)

Filmas tiems, kurie dažnai jaučiasi, jog švaisto savo gyvenimą kasdien keliaudami iš/į darbą ar leisdami laiką neproduktyviuose Zoom susitikimuose, užuot jį leidę su mylimais žmonėmis ar keliavę aplink pasaulį. Tai tikros įvairiausių žmonių istorijos apie tai, kaip gali susikurti pasyvių pajamų srautus, dirbti vien su kompiuteriu iš bet kurios pasaulio vietos ir gyventi lanksčiai, derinti darbą prie gyvenimo stiliaus, o ne atvirkščiai. Filmo herojai savo pavyzdžiais rodo, jog tą gali padaryti kiekvienas. Sakoma, jog pažiūrėjęs šį filmą ne vienas įgavo ryžto pagaliau įgyvendinti savo svajones.

Playing with FIRE: The Documentary (2019)

Filmas apie FIRE (angl. Financial Independence, Retire Early; liet. – finansinė nepriklausomybė ir ankstyvas išėjimas į pensiją) judėjimą, siekiantį padėti žmonėms ištrūkti iš darbo 5 dienas per savaitę ateinančius 40 metų iki pensijos ciklo. Tikros istorijos ir žmonių kelionės šio tikslo link, keliančios klausimus apie visuomenės standartus ir tradicinį finansinį gyvenimo modelį, vartotojiškumą.

„Tai priminimas, jog finansinė gerovė yra nematoma; didžiausi išlaidūnai gali neturėti tvaraus biudžeto balanso ir atvirkščiai“,- sako Paula Pant, populiaraus tinklaraščio ir podcast‘o Afford Anything autorė, kuri taip pat buvo interviuojama šiame dokumentiniame filme. (Beje, jos podcast‘as yra mūsų paruoštame TOP 14 podcast‘ų apie asmeninius finansus sąraše.)

The Big Short (2015)

Pagal 2010-aisis parašytą knygą „The Big Short: Inside the Doomsday Machine“ sukurtas ir jau klasika tapęs filmas pasakoja apie 2007-2008 metų nekilnojamojo turto rinkos burbulo sukeltą pasaulinę finansų krizę, narsto jos priežastis. Filmas susideda iš trijų istorijų, kurių veikėjai atranda, kokia ydinga ir korumpuota gali būti nekilnojamo turto rinka. Jis taip pat pelnė ne vieną apdovanojimą.

Million dollar traders (2009)

Britų televizijos paruoštos realybės šou-dokumentinio filmo tipo serijos (viso trys), nufilmuotos per 2007-2008 m. finansų krizę. Filmo tikslas buvo atskleisti, ar nepatyrę prekiautojai akcijomis (12 akcijų prekiautojais ir fondų valdytojais norinčių tapti entuziastų) gali pralenkti rinką ir profesionalius investuotojus, turint 1 milijoną dolerių kapitalo prekybai. Dėl stipraus, tiesmukai vaizduojamo emocinio faktoriaus ir tikrų išgyvenimų, kuriuos patiria šie prekiautojai, tai tikrai autentiškos ir puikios, priklausomybę keliančios serijos.

 

Smagaus žiūrėjimo!

 

P.S. jeigu turi rekomenduoti šito sąrašo ir dėmesio vertą filmą, brūkštelk mums žinutę į Facebook, Insta arba paštu info@mcapital.lt ir bandysim pasidalint ja su visais. Mokytis kartu ir dalintis – jėga.