STRAIPSNIS

TOP 6 knygos apie investavimą pradedantiesiems

Investavimas neretam skamba kaip kažkas nepaprastai paslaptingo ar sudėtingo. Bet taip greičiausiai yra todėl, kad šita tema dažnas turim itin mažai žinių. Natūralu, kad sudėtingai atrodo tie dalykai, kurių neišmanom. Laimei, tai lengvai ištaisoma! Jeigu svarstai pradėti investuoti, bet nežinai, nuo ko, sufleruojam: pradėk nuo knygų!

Tiesa, pradžioj dar reikėtų perskaityti kelias knygas apie pinigus bendrai. Jos padės pakeist požiūrį į finansinę gerovę, ugdyti klestėjimo mąstyseną ir paklos pamatus investuotojo mindset‘ui. Sąrašą tokių knygų paliekam čia. Būtinai pasitikrink, ar esi skaitęs bent kelias, ir, jeigu taip, tuomet drąsiai judėk toliau ir pradėk savo pažintį su investavimu. Taigi, knygos norintiems pradėti investuoti:

Burton G. Malkiel „Atsitiktinis klaidžiojimas Volstrite“

Investuotojų pasaulio bestseleris, įsitvirtinęs visų laikų knygų apie investavimą TOP 10-tuke, skirtas tiems, kurie neturi jokių žinių, tačiau labai nori pradėt savo pažintį ir kelionę į investavimo pasaulį. Ją rekomenduoja Wall Street Journal, Forbes, žinomi pasaulio bei Lietuvos investuotojai.

Autorius knygoje ne tik pristato svarbius terminus, kuriuos būtina žinoti, bet ir populiariausias investavimo ir portfelio valdymo strategijas, dažniausias klaidas ir tikina, kad tai nebūtinai turi būti daug laiko ir pastangų reikalaujantis darbas. Viskas pateikta paprastai, aiškiai ir suprantamai.

Morgan Housel „Psychology of Money“

Trumpa, aiški, bet fundamentali knyga apie tai, kas iš tikrųjų yra pinigai realiame pasaulyje, kokiais dėsniais jie vadovaujasi, kaip mūsų sprendimus veikia investavime itin svarbi psichologija ir kodėl neretai jie nebūna geriausi, jeigu vertintume tik matematiškai.

19 istorijų būsimiems investuotojams ir gyvenimiškos tiesos apie pinigus, emocijas, vertybes ir kitus esminius dalykus, kuriuos reikia suprasti tam, kad gebėtume investuoti tvariai, ramiai miegoti naktį ir jaustis laimingais. Knygą verta perskaityti net jeigu neketini pradėti investuoti.

Beje, esam paruošę ir trumpą šitos knygos santrauką! Užsuk įsitikint, kaip vertą perskaityt ją visą.

Benjamin Graham „Protingas investuotojas“

Klasika, nuo kurios pradeda bene kiekvienas investuotojas. Knygoje susipažindinama, kaip atsirinkti finansines priemones (į ką investuoti), jas vertinti, savarankiškai susidaryti ir valdyti investicijų portfelį, kurti ilgalaikes strategijas. Teorija ir praktika vienoje knygoje. Sakoma, jog autorius paskatino daugybę žmonių visame pasaulyje pradėti investuoti. Nors knyga neplona, tikrai verta dėmesio.

Beje, šis autorius drauge su kolega yra parašęs ir investavimo biblija vadinamą knygą „Vertybinių popierių analizė“, kuriai įžangą parašė bene žymiausias pasaulio investuotojas Warren Buffet. Tiesa, pastarąją  skaityti reikėtų kiek vėliau – įgavus bazinių žinių.

Burton G. Malkiel, Charles D. Ellis „Investavimo principai“

Investavimo vadovas, į kurį savo išmintį sudėjo du žymūs investavimo srities žinovai. Knyga palyginti nedidelės apimties, todėl labai konkreti. Skirtinguose skyriuose aptariamos esminės sritys, kurias būtina išmanyti investuotojui: pagrindinės taisyklės investuojant, praktiniai patarimai apie tai, kaip sutaupyti investavimui, kokias strategijas investuojant naudoti, kad gautum didžiausią grąžą, kaip subalansuoti rizikas, kokių klaidų vengti.

Nuostabu, jog nors knyga pirmą kartą išleista gana seniai, esminės tiesos iki šiol išliko nepakitusios. Sakoma, jog autorių siūlomos strategijos ir patarimai tiks 90% investuotojų.

John C. Bogle „Sveiko proto investavimas“

Vieno žymiausių visų laikų investuotojų knyga, skirta besidomintiems indeksiniais fondais, kurie, anot autoriaus yra „vienintelis garantuotas būdas gauti sąžiningą grąžą akcijų rinkoje“.

Investicinių fondų srities veteranu vadinamas J. C. Bogle knygoje pasakoja apie strategijas, kaip investuoti į fondus pelningai, kokius mokesčius turėti galvoje, kalba apie mitus, net gudravimus šioje srityje, pristato kitų žymių investuotojų požiūrius. Investuoti paprasta, kai viskas grindžiama sveiku protu.

J.L. Collins „The Simple Path to Wealth“

Knyga gimusi autoriui rašant laiškus savo dukrai apie įvairius finansų ir investavimo klausimus. Kaip tik todėl joje J. L. Collins sudėtingas finansines sąvokas aiškina šmaikščiai ir paprastai.

Nuo požiūrio į skolas, klestėjimo mąstysenos, pasakojimų, kaip veikia akcijų rinkos, kodėl akcijų kainos kinta, iki strategijų, klaidų ir finansinės nepriklausomybės.

Tai ne tik „žemėlapis į finansinę nepriklausomybę ir turtus, laisvą gyvenimą“, bet ir padrąsinimas, pasitikėjimo savimi ugdymas, ypač reikalingi norint investuoti sėkmingai. Techninė dalis labiau koncentruota į JAV rinką, tačiau kitos knygos dalys – ypač vertingos.

Ją irgi apžvelgėm ir perliukus sudėjom čia.

 

Kadangi šias knygas perskaityti reikės laiko (o investavime jis – ypač svarbus), siūlom jo nešvaistyt veltui – prieš pradedant apsilankyk mūsų seminare „Investavimas: nuo ko pradėti?“, kur koncentruotai ir greitai vienoje vietoje sužinosi daugybę dalykų, aprašomų visose šiose knygose. Ir dar galėsi užduoti klausimus lektoriui, kad tikrai viską suprastum. Priimk sprendimą ir ženk pirmąjį žingsnį!