STRAIPSNIS

TOP 5 nesutarimų dėl pinigų poroje priežastys

Poros finansai yra viena svarbiausių ir dažnai santykiuose sudėtingiausių temų. Tyrimai rodo, jog ypač dažnai pagrindine skyrybų priežastimi nurodomi būtent „nesutarimai dėl finansų“. Kodėl kyla šie nesutarimai?

5. Kultūros įtaka

Meilės ir pinigų santykio tema daugybę tūkstantmečių plėtojama bene visose kultūrose pačiais įvairiausiais formatais: dainose, pasakose, knygose, filmuose, serialuose ir t.t. Ar meilė ir pinigai suderinama? Ar gali turtingas princas ir vargšė gražuolė būti kartu ir panašūs klausimai narpliojami nuo seniausių laikų. Kaip tik dėl to dažnai turim suformuotą klaidingą įsivaizdavimą, jog šiuos du aspektus sieja užprogramuotas konfliktas, tad visiškai atvirai kalbėtis apie pinigus šiuolaikinės poros vis dar vengia.

Kita, gerokai labiau akivaizdi „kultūrinė“ priežastis – globalizacijos įtaka šiuolaikinėms poroms. Vis dažniau pasitaiko, jog santykius kuria du skirtingų kultūrų atstovai. Tokiais atvejais lygiai taip pat gali būti iš kartos į kartą perduodami skirtingi tose kultūrose priimtini ne tik finansų valdymo, bet ir šeimos modeliai (vyro ir moters vaidmenys šeimoje, įskaitant ir finansų valdymą). Kultūrinis barjeras yra vis dažniau pasitaikanti priežastis, kurią lemia skirtingi partnerių požiūriai į pinigus šeimoje, galintys kelti nesutarimų.

4. Auklėjimo įtaka

Neretai partneriai būna užaugę matydami visiškai skirtingus pinigų valdymo šeimoje modelius. Vieno šeimoje galbūt buvo įprasta, jog visi pinigai keliauja ir yra paskirstomi mamos, nes ji rūpinasi mokesčiais, maisto pirkimu ir ruoša, planuoja didesnius pirkinius namams, atostogas, dovanas giminaičiams ir pan.

Tuo tarpu kitas partneris galbūt augo šeimoje, kurioje visi finansai buvo valdomi vyro, nes jis – pagrindinis šeimos maitintojas, uždirbantis ir parnešantis atlyginimą į namus šeimos aprūpinimui, kur jos nariai pinigų įvairioms reikmėms prašo būtent vyro. Kombinacijų gali būti įvairiausių.

Tačiau, jeigu vienoje ar kitoje „santvarkoje“ buvom pratę gyventi, sukūrus savo šeimą gali būti sunku pakeisti tokį įprotį. Ypač, jeigu tikim, jog jis buvo išties efektyvus.

3. Asmenybių tipai

Viena iš ypač dažnai porose pasitaikančių nesutarimų dėl finansų priežasčių – skirtingi požiūriai į pinigų valdymą apskirtai. Vienas poroje dažnai būna itin taupus, galbūt nori pasiekti didesnių finansinių tikslų (sutaupyti būstui, mašinai, kaupia „juodai dienai“, vaikų mokslams ar pan.), tuo tarpu kitas vadovaujasi požiūriu, jog gyvenam tik kartą ir reikia mėgautis šia akimirka, yra linkęs į impulsyvius pirkinius, perka mažmožius ar kitus trumpalaikį džiaugsmą nešančius daiktus.

Tokioms poroms neretai būna sunku sutarti, nes tai – požiūrio klausimas. Jį pakeisti ypač sudėtinga, kadangi požiūris remiasi į mūsų kertines vertybes. Tokiais atvejais nuolat vienas kaltinamas švaistūniškumu, o kitas – vadinamas taupuoliu, gailiku. Tokių porų, kuriose vienas yra kiek taupesnis, o kitas – išlaidesnis, tikrai pasitaiko. Sunerimti vertėtų, jeigu tai kelia nesutarimų.

2. Gaunamos pajamos

Dar viena dažnai pasitaikanti nesutarimų dėl finansų priežastis – skirtingos gaunamos partnerių pajamos. Daugiau uždirbantis gali kaltinti kitą dėl to, jog partneris negeba pakankamai uždirbti, neretai turi norų, viršijančių kito asmens finansines galimybes (tarkim, prabangios atostogos).

Tuo tarpu kitas jaučiasi nevisavertis, patiria psichologinę įtampą. Priklausomai nuo poroje propaguojamo biudžeto valdymo būdo, ši problema gali trukdyti pasiekti bendrų finansinių tikslų (jeigu, tarkim, biudžetai atskiri), o jeigu biudžetas bendras – kurstyti neteisingumo jausmą santykiuose.

1. Nuslėpti finansiniai įsipareigojimai

Nors nesinori, būtina paminėti ypač dar vieną neretą reiškinį, lemiantį nesutarimus dėl pinigų poroje. Pasitaiko, jog praėjus kuriam laikui nuo santykių pradžios vienas iš partnerių sužino apie kito turimus finansinius įsipareigojimus. Praktikoje tai dažnai būna skolos užsilikusios nuo jaunystėje priimtų klaidingų finansinių sprendimų (greitieji kreditai, automobilio paskola itin prastomis sąlygomis ir pan..). Tokias skolas partneriai linkę nuslėpti tikėdamiesi, jog pavyks jų atsikratyti greičiau, nei apie tai sužinos antra pusė.

Tačiau tokios paslaptys dažnai išaiškėja sumanius imti, tarkim, būsto paskolą bendrai. Naujienos iš bankininko apie prastą vieno iš bendraskolių kredito reitingą, įsiskolinimai, antstoliai ir kt. pakiša koją, yla išlenda iš maišo, kyla nesutarimai, nusimenama, dėl nepasitikėjimo santykiuose partneris kitą kaltina neatvirumu ar dėl šio praeities klaidų ir to, jog dabar pora negali pasiekti norimų, bendrų finansinių tikslų.

Svarbu suprasti, jog net jeigu poroje esama vienokių ar kitokių nesutarimų, dažniausiai galim juos išspręsti, išmokti kalbėtis apie pinigus ir efektyviai valdyti biudžetą kartu. Pinigai ir finansai poroje gali būti netgi maloni tema ir padėti kurti tvaresnius santykius, jeigu tik skirsim tam šiek tiek dėmesio. Apie viską išsamiai ir labai praktiškai, pateikdami ir gerąsias praktikas, „receptus“ kalbam seminare internetu Poros finansai – darnus ir užtikrintas gyvenimas“. Užsukit pasiklausyt ir garantuojam, jūsų pora dėl to tikrai taps laimingesnė.