KOKIE PRIVALUMAI?
Galima uždirbti. Tarpusavio skolinimo platformų operatoriai giriasi, jog čia galima gauti net iki 20% siekiančią grąžą. Dauguma platformų tokius duomenis skelbia viešai, tad iš esmės galima pasitikrinti, kokia potenciali grąža galima kiekvienoje jų. Štai, tarkim, viena populiariausių lietuviškų P2P platformų FinBee deklaruoja, jog vidutinės metinės palūkanos skolinat privatiems asmenims yra 19%, o skolinant verslams – 13%. Panašius skaičius aptiktume ir kitose Lietuvoje veikiančiose platformose. Vertinant iš investavimo pusės tokia grąža yra išties didelė. Nors savo pačių labui verčiau nusiteikti santūriau ir laikyti, jog turėsim 8-10 procentų grąžą. Kita vertus, būtina turėti omenyje, jog Vakarų Europoje investicinė grąža tarpusavio skolinimo platformose siekia 4-6%, o tai reiškia, jog mūsų šalyje laikui bėgant, tikėtina, vis labiau artėsim prie tokių skaičių. Tai viena iš priežasčių, kodėl dabar susidomėjimas šiomis platformomis toks didelis. Ne tik vis daugiau lietuvių jas atranda, bet nemažai ir nori spėti įšokti į šitą greitai važiuojantį traukinį.
Patys valdome rizikas. Kitas labai geras tarpusavio skolinimo platformų bruožas yra tas, jog čia galim patys valdyti rizikas – rinktis, į kokio rizikingumo paskolas investuojam, analizuoti ir vertinti, kaip galim sumažinti rizikas. Jeigu apsisprendžiam pamėginti gauti didesnę grąžą, galim pasirinkti rizikingesnes paskolas ir atvirkščiai. Jeigu manom, jog į vieną ar kitą verslą ar NT objektą investuoti šiuo metu rizikinga, galim to tiesiog nedaryti. Valdyti rizikas čia yra daugybė būdų: investuojant tam tikras sumas, renkantis tam tikras paskolas, platformas, investicijų dydžius, diversifikavimo metodus ir t.t. Puiku, nes čia galim nuolat sekti duomenis, kaip mums sekasi investuoti ir kaip sekasi platformai bendrai. Remiantis tais duomenimis galim pasverti, kokią riziką esam pasiruošę toleruoti. Svarbu suprasti, jog rizika investavime yra labai individualus dalykas, priklausantis nuo kiekvieno asmens poreikių ir galimybių.
Neveikia rinkų svyravimai. Dar viena, paprastai patyrusius investuotojus labiau kamuojanti problema, kuri (beveik) neveikia P2P platformose yra rinkų svyravimai. Jos šiems yra praktiškai nejautrios, priešingai nei, tarkim, akcijų rinkos, kur bet koks didesnis politinis įvykis ar pasisakymas, stambios pasaulinio lygio gamybos įmonės nesėkmė, naftos kainos ar bet koks kitas nutikimas gali smarkiai veikti kainas ir uždarbį. Jau matėm, kaip stipriai koronaviruso pandemija veikė akcijas ir jų fondus. P2P platformos šiuo aspektu yra išties dėkingos – jeigu žmonėms reikia skolintis pinigų arba kaip tik kažkas turi ir nori tuo metu skolinti – viskas veikia ir tiek, tai menkai priklauso nuo globalių tendencijų.
Tinka ir pradedantiesiems ir patyrusiems. Pradedantiesiems šios platformos yra puikus būdas mokytis investavimo pagrindų pratiškai ir lavinti įgūdžius, kurie bus reikalingi, jeigu ir toliau ateityje investuosim, naudosimės ir kitais investavimo įrankiais. Trumpiausias paskolos terminas P2P platformose paprastai yra 12 mėnesių, tačiau vidutinis terminas 2-5 metai. Nors skamba keistai, tai ugdo investavime ypač svarbią kantrybę ir nuoseklumą, pratinamasi investuoti ilgus metus. Neretas investuotojas anksčiau ar vėliau susiduria su pagunda nusikratyti savo investicijų (galbūt dėl gandų ar naujienų spaudoje, smuktelėjusių kainų ar tiesiog atsiradus staigiam neplanuotam pinigų poreikiui pan.). Patyrę investuotojai žino, jog investavimo sėkmės faktoriai labai susiję su tuo, kaip ilgai, nuosekliai tą darysim ir gebėsim atsispirt emocijoms, vietoje to, toliau laikysimės savo strategijos. Pastariesiems, beje, P2P platformos taip pat yra puiki vieta diversifikuoti savo investicijas. Tiesa, patyrę investuotojai paprastai šiam įrankiui skiria 5-10% proc. visų investavimui skirtų lėšų. Visgi, kaip ir kitus, potencialios rizikos ir grąžos santykis neabejotinai gundo.
Konkurencija bankams. Dar vienas mažiau akivaizdus tarpusavio skolinimo platformų privalumas yra tas, jog jos iš esmės sudaro konkurenciją bankams ir kitoms kreditą teikiančioms bendrovėms. Kuo daugiau konkurencijos, tuo daugiau galimybių pasiskolinti geresnėmis sąlygomis, uždirbti investuotojams. Daugiau žaidėjų rinkoje visuomet yra geriau.