STRAIPSNIS

Sveikatos ir medicinos rinkos apžvalga

Investavimas į sveikatos priežiūros ir medicinos bendroves šiuo metu vilioja daugelį. Prognozuojama, kad nacionalinės sveikatos išlaidos vien JAV, kurios šiuo metu sudaro beveik penktadalį viso šalies bendrojo vidaus produkto, iki 2028 m. pasieks 6,2 trilijonus dolerių. Europoje jos šiuo metu sudaro apie 8 proc. BVP, t.y. apie 1 trln. eurų, ateityje išlaidos taip pat turėtų kilti. Be to, po COVID pandemijos sveikatos bendrovės ir susidomėjimas jomis tikrai įsivažiavo. Daugelį taip pat domina ir galimybės praturėti greitai: juk kai kurios tokios bendrovės vos po vieno sėkmingo produkto paleidimo ar netgi jo ištestavimo gali išauginti savo akcijų kainą 2, 3 ar net 10 kartų. Tačiau ne viskas yra taip paprasta. Pabandykim apžvelgti, ką reikėtų žinoti norint investuoti į šią rinką.

ĮDOMŪS FAKTAI:

RIZIKOS

Bene didžiausia rizika šiame sektoriuje yra reguliavimo rizika, susijusi su vaistų kainodara ir kontrole. Taip pat visada egzistuoja rizika, kad JAV pereis nuo privataus draudimo modelio. O visgi čia yra didžiausia sveikatos rinka pasaulyje, kurios dinamika neišvengiamai veikia viso pasaulio investuotojus.

Žinoma, kaip jau minėta, vaistų ir medicinos technologijų kompanijos susiduria su klinikinių tyrimų rizika. Pavyzdžiui, jei įmonės klinikinių tyrimų duomenys rodo, kad įmonės naujasis vaistas ar technologijos yra neveiksmingas, akcijų kaina gali smarkiai kristi. Priklausomai nuo kompanijos dydžio, kritimas gali siekti net iki 99 proc. įmonės vertės. Be to, tam tikri duomenys, pavyzdžiui, išrašytų receptų skaičius, FDA įspėjimai ar patento praradimas, taip pat gali turėti įtakos šios rinkos įmonių akcijų kainoms.

Tad nors rizikų šioje rinkoje nėra daug ir, pavyzdžiui, pasaulinė ekonominė situacija čia neturi didelės įtakos dėl sveikatos sektoriaus svarbos, esamos rizikos yra pakankamai didelės ir sudėtingai perprantamos, kad atbaidytų daugelį investuotojų – visgi ši informacija dažnai būna ne vieša arba eiliniam žmogui sunkiai suprantama.

PERSPEKTYVOS

Didžiosios sveikatos ir medicinos bendrovės neabejotinai priklauso saugiųjų investicijų kategorijai, t. y. jos nėra priklausomos nuo bendros ekonominės ar akcijų rinkos padėties. Tačiau tokios įmonės taip pat dažniausiai lėčiau auga, tad kai kurie žvalgosi ir į mažesnes, rizikingesnes korporacijas, kurios aktyviai kuria naujus, inovatyvius produktus.

Tad žiūrint į apibendrintą sveikatos ir medicinos rinkos būklę, galima net neabejoti, kad šis sektorius ir toliau smarkiai augs: visuomenė turtingiausiose ir labiausiai išsivysčiusiose šalyse toliau sensta, o kitose pasaulio vietose žmonių ir toliau sparčiai daugėja.

Pamažu tobulėja ir įvairių lėtinių ligų gydymas ir, svarbiausia, per pastaruosius kelis metus ypač išryškėjo technologijų pažanga medicinos sektoriuje: nuotolinės medicinos skatinimas yra viena iš ryškiausių tendencijų ir galim net neabejoti, kad po 5-6 metų bent kelių tokių kompanijų produktai ir paslaugos bus naudojami kasdien, kaip po 2008-09 metų krizės daugelis pradėjo naudoti „Airbnb“ ar „Uber“ ir ilgainiui šių kompanijų akcijomis pradėta prekiauti viešai.

Kiekviena krizė paskatina augimą kokioje nors rinkoje ir pandemija neabejotinai padidino sveikatos ir medicinos industrijos potencialą. Tad ieškantys sekančios „Tesla“ ar naujojo bitkoino, artimiausius kelis metus turėtų jo ieškoti būtent šioje rinkoje.

ALTERNATYVOS

Sunku pasakyti, kas tiksliai turėtų būti sveikatos sektoriaus alternatyva. Norintiems saugios alternatyvos, ko gero, galima rinktis energetikos kompanijas, tuo tarpu norintiems didelio augimo potencialo ir mažesnės galimybės, kad kompanijos akcijos per dieną praras beveik visą savo vertę, geresnis pasirinkimas tikriausiai yra technologijų kompanijos.

Tačiau alternatyvų sveikatos sektoriaus bendrovėms galima rasti toje pačioje rinkoje. Biržose yra visų tipų pasaulinių sveikatos priežiūros priemonių – ne tik JAV, bet ir tarptautinių kompanijų, tokių kaip „Bayer AG“. Taip pat yra ne tik rizikingos mažos įmonės, bet ir saugesnės kompanijos, kaip minėti „Thermo Fisher“. Aišku, tuomet labai svarbu sau atsakyti į klausimą, kurie subsektoriai geriausiai atitinka jūsų poreikius ir ko norisi labiau – rizikos ir galimo atsiperkamumo, ar stabilumo.

Taip pat rinkoje yra daugybė ETF. Kai kurie seka visą sektorių naudodami indeksą, pvz., S&P 500 sveikatos priežiūros indeksą. Taip pat yra subsektorinių indeksų, tokių kaip iShares Healthcare Innovation arba Russell 2000 Biotechnology indeksas biotechnologijų bendrovėms.

Ši informacija negali būti interpretuojama kaip rekomendacija, nurodymas ar kvietimas investuoti į tam tikras kompanijas ar fondus. „M Capital“ rašo tik edukaciniais tikslais. Visą atsakomybę darydami bet kokius investicinius sprendimus prisiimate patys. Būtina turėti omenyje, kad investavimas yra susijęs su rizika ir tik nedidelė dalis investuotojų sugeba veikti pelningai.