STRAIPSNIS

14 pamokų iš knygos „Pinigų psichologija“

„Pinigų psichologija: amžinos pamokos apie turtą, godumą ir laimę“. Ši knyga yra WOW! Absoliučiai! Ne tik mums, bet ir pasaulio mastu ji vertinama ypatingai gerai. Autorius čia asmeninius finansus tyrinėja per žmogaus elgesio prizmę. 19 trumpų istorijų aiškina, kodėl žmonės leidžia pinigus, taupo ir investuoja skirtingai. Nagrinėjama, kas iš tikrųjų yra pinigai realiame pasaulyje, kokiais dėsniais jie vadovaujasi, kaip mūsų sprendimus veikia investavime itin svarbi psichologija ir kodėl neretai jie nebūna geriausi, jeigu vertintume tik matematiškai.

Tai neabejotinai yra viena iš TOP knygų apie pinigus, kurią tiiiiiiikrai verta perskaityti kiekvienam, siekiančiam finansinės gerovės. Taupantiems laiką, bet mylintiems edukaciją, pridedam konspektą. Dėl jo tikrai kils noras perskaityti visą knygą, nes žiauriai gerų minčių joje yra ŽYMIAI daugiau negu čia pavyko sutalpint. Tik pažiūrėk:

1.  SUDĖTINĖS PALŪKANOS – AŠTUNTAS PASAULIO STEBUKLAS

Autoriui rašant šią knygą vieno žymiausių mūsų laikų investuotojų Warren Buffet turtas buvo vertinamas 84,5 mlrd. Iš jų 81,5 mlrd. jis uždirbo po savo 50-ojo gimtadienio. Taip nutiko dėl sudėtinių palūkanų efekto. Jos yra vienas paprasčiausių būdų kurtis finansinę gerovę. Kuo ilgiau investuosi, tuo daugiau pinigų sugeneruosi. Todėl svarbu pradėti tą daryti kuo anksčiau. Tam reikia priimt sprendimą ir susitaikyti su faktu, jog reikės daug laiko.

 

2.  TAVO ELGESYS SU PINIGAIS YRA SVARBESNIS UŽ ŽINIAS APIE JUOS

Apie pinigus mus moko kaip matematikos ar fizikos, lyg tai būtų kažkas labai sudėtingo. Iš tiesų, kiekvienas gali išmokt tvarkytis su pinigais. Finansinė sėkmė yra įgūdis, nes tai, kaip elgiesi su pinigais, yra svarbiau už tai, ką apie juos žinai. Žmonės be jokių finansinių žinių ar ypatingo intelekto, turintys tinkamus pinigų valdymo įpročius, gali tapt daug turtingesniais net už genijus, kurie nesielgia su pinigais deramai.

 

3.  PINIGŲ TROKŠTI NE DĖL PINIGŲ, O DĖL TO, KĄ JIE SUTEIKIA

Kai gatvėje pamatom žmogų su Ferrari automobiliu, norim būti jo vietoje. Dažnai trokštam būti turtingi tam, kad turėtume daug brangių daiktų. Iš tiesų, žmonės nori ne jų, o žavėjimosi ir pagarbos, kurią mano, jog tie daiktai suteiks. Bet brangūs daiktai to nesuteikia. Svarbu suprasti, kam iš tiesų Tau reikalingi pinigai ir finansinė laisvė.

 

4.  TAUPYMAS – RAKTAS Į FINANSINĘ LAISVĘ

Išlaidavimas tam, kad sužavėtum kitus, yra greičiausias būdas prarasti pinigus. Svarbu taupyti. Nebūtina daugiau uždirbti, kad sutaupytum – tiesiog sumažink savo ego. Kai Tau nerūpi, ką galvoja kiti, trokšti mažiau, išleidi mažiau ir sutaupai daugiau. Taupymas yra skirtumas tarp asmens ego ir jo pajamų.

 

5.  TIKROJI FINANSINĖ GEROVĖ YRA NEMATOMA

Finansinė gerovė yra tai, ko negali pamatyti plika akimi. Laisvė, nepriklausomybė, reputacija, šeima ir draugai, būti mylimiems, laimė yra neįkainojami dalykai. Kelyje į finansinę gerovę svarbu nepamiršt, jog „nėra reikalo rizikuoti tuo, ką turi ir ko tau reikia, vardan to, ko neturi ir tau iš tiesų net nereikia“.

 

6.  LAIKAS – DIDŽIAUSIA GRĄŽA IŠ PINIGŲ

Tikroji finansinė gerovė yra nematoma, išorė jos neatspindi. Būti turtingu reiškia neleisti pinigų, taupyti. Išlaidaudami niekada netapsim turtingais. Būti turtingu nereiškia būti finansiškai laisvu. Turtas yra dabartinės pajamos, brangūs daiktai, o finansinė laisvė – tai laikas. Jis yra didžiausia grąža iš pinigų ir vertingiausias finansinės laisvės aspektas, daug vertingesnis už daiktus, kuriuos galim nusipirkt. Kol mūsų pinigai generuoja pajamas, galim „užsidirbtą“ laiką praleisti su šeima, draugais, veikti ką norim, su kuo norim ir kiek norim. Laikas suteiks laisvę mėgautis gyvenimu.

 

7.  RACIONALŪS SPRENDIMAI – NE VISADA GERIAUSI

Ne visada apie pinigus reikia galvoti tik racionaliai. Racionalūs sprendimai ne visad mus padarys laimingiausiais. Kartais būtina sustot ir pirma rast atsakymą į klausimą, koks elgesys mums leis jaustis geriausiai. Net jeigu tai nebus matematiškai naudingiausias sprendimas. Matematiškai optimalios investavimo strategijos gal ir naudingiausios ekonomiškai, bet gali neleisti ramiai miegot naktį.

 

8.  ŽMOGAUS NORAI YRA KAITŪS

Mes, mūsų norai ir finansiniai tikslai keisis daug kartų. Netgi tada, kai aiškiai nusistatysim tikslus. Turim tai priimti ir išmokti mėgautis procesu. Jeigu imsimės ekstremalaus finansų planavimo, dirbti daug ir sunkiai vien tam, kad paskui gailėtumės, jog procese visai nesidžiaugėm ir tik aklai siekėm užsibrėžto tikslo, pamiršę prieš tai rasti atsakymus į svarbiausius klausimus apie tai, kas iš tiesų mus daro laimingais. Šitaip ne tik labai greitai išblės motyvacija, bet ir gailėsimės,  kad siekdami finansinės laisvės atėmėm laiką iš mylimųjų. Planą turėti būtina, bet jis turi būti lankstus ir įmanomas laikytis. Geriau judėti mažais žingsneliais; pradžioje siekti tik šiek tiek daugiau santaupų, laisvo laiko, akimirkų su šeima, o ne pasinerti aklai, nustūmus visa kita į šalį.

 

9.  REIKIA PRIIMTI POKYČIUS IR NEBIJOTI KLYSTI

Esam linkę vertinti, kaip pasikeitėm per tam tikrą laikotarpį praeityje, bet nuvertinam, kaip mūsų asmenybė, norai ir tikslai keisis ateityje. O jie tikrai keisis. Žmonės trokšta užtikrintumo ir bijo nežinios. Dažnai tai lemia, jog priimam netinkamus sprendimus. Turim susitaikyti su faktu, jog pasaulis, mūsų finansinė padėtis, tikslai ir norai keisis dar daug kartų. Svarbu nebijot klysti ir pripažint, kad nežinojimas atsakymų į visus klausimus, neužtikrintumas, netikėtai pasitaikančios progos ir neplanuoti posūkiai yra normali kasdienio gyvenimo dalis. Turim išmokti jaustis dėl to normaliai ir liautis nerimavę, kad visko nežinom ar negalim numatyti. Dar svarbiau, kad ta nežinia nebūtų stabdis, trukdantis veikti.

 

10.  STENGTIS IŠLIKTI OPTIMISTU

Gamtoje surėdyta taip, kad su potencialiomis grėsmėmis kovoti renkamės pirmiau, negu išnaudoti naujas galimybes. Todėl dažnai dalykus vertinam pesimistiškai, net kai jie tokie nėra. Ši tiesa galioja ir finansų pasaulyje: apie teigiamus dalykus, vos pakilusias akcijas išgirstam retai, bet apie nuosmukius biržoje skuba rašyti visi šalies portalai. Vėliau tai sudaro tokį naujienų foną, kuris verčia mus priimt ne racionalius, o emocinius sprendimus. Nes kontekstą matom pesimistinį. Būti pesimistu (ypač finansuose) yra lengviau, nes optimizmas reikalauja daugiau žinių, matyti ilgalaikę perspektyvą, visus rodiklius vertinti istoriškai, kontekste.

 

11.  POŽIŪRIS LEMIA TAVO SPRENDIMUS

Daugelis dalykų priklauso nuo mūsų požiūrio į juos. Jeigu mes, pavyzdžiui, manom/ tikim/norim, kad ateitų finansų krizė, tikėtina, ir matysim tik su tuo susijusias naujienas, kurios tai tarsi patvirtina. Taip jau esam sutverti – dažnai matom tai, ką norim ir pasirenkam matyti. Būtina viską vertinti objektyviai, nešališkai, kritiškai. Tai padės išvengti didelių finansinių klaidų. Finansuose augimas yra gana lėtas, reikalauja laiko. Tuo tarpu nuosmukiai, atrodytų, yra momentiniai, dideli, skaudūs, netektys – didelės, pasitikėjimas savimi mažėja akimirksniu.

 

12.  PASIRUOŠK KLYSTI IR PALIK KLAIDOMS VIETOS

Būk pasiruošęs netikėtumams. Jeigu ankščiau kažkas nėra nutikę, tai nereiškia, jog niekuomet nenutiks. Finansų pasaulyje, akcijų rinkose, investavime dažnu atveju reiškiniai yra žmonių sprendimų ir emocijų rezultatas, kaskart galintis turėti visiškai skirtingas pasekmes. Kaip istorijos vadovėliai negali mūsų paruošt ateičiai, taip jokios žinios neparuoš mūsų tam, kas gali nutikti finansų pasaulyje. Taigi, palik vietos klaidoms ir suprask, kad ne visos investicijos bus sėkmingos. Jeigu investuosi tik į vienos rūšies akcijas, vietos klaidoms lieka nedaug. Todėl svarbu investicijas diversifikuoti.

 

13.  SUSIKŪRUS FINANSINĘ GEROVĘ REIKIA STENGTIS ŽŪTBŪT JĄ IŠLAIKYTI

Yra milijonas būdų tapti turtingu, bet tik vienas – tokiu likti. Privalom nuolat išlikt itin budrūs ir taupūs. Visomis išgalėmis reikia stengtis turtą išlaikyti, jo neprarasti. Nes tai dvi tos pačios monetos pusės. Niekada negalima atsipalaiduot. Kad uždirbtum pinigų, neretai reikia optimizmo, rizikos, veikti. Tuo tarpu, kad juos išlaikytum reikia kuklumo, baimės, kad tai, ką taip sunkiai uždirbai, iš Tavęs gali būti atimta. Išmokus susikurti finansinę gerovę, dar svarbiau yra išmokti ją išlaikyti. Kaip: 1) kuo ilgiau būti pinigų žaidime ir leist jiems dirbti; 2) planuoti 3) būti optimistu, bet paranojiku – turėti omenyje, jog visi uždirbti pinigai gali labai lengvai „sudegti“.

 

14.  SVARBU ŽINOTI, KADA LAIKAS SUSTOTI

Iš prigimties žmogui dažniausiai niekada negana. Galvojam, jog pasiekę tam tikrą tikslą, tašką, jau tikrai būsim laimingi. Tačiau kai pasiekiam, suprantam, jog to negana ir būtina siekti dar daugiau. Taip procesas gali virsti nesibaigiančiu. Svarbiausia – taip niekuomet nebūsim laimingi. Reikia suprasti, kada yra gana. Ir gana mums patiems, o ne lyginant save su kitais žmonėmis. Lyginantis lubų nėra – niekada nebus pakankamai, net jeigu turėsim daugiau už aplinkinius; visada atsiras, kas turi dar daugiau. Laimė yra tai, ką gaunam iš rezultatų atėmę lūkesčius.

 

Tai tiek idėjų šį kartą. Tikimės, radai bent vieną, kad ir nedidelį dalyką sau! Jeigu reikia dar knygų rekomendacijų (jose rasi ir nuorodų į daugiau knygų santraukų), jas paliekam straipsnyje TOP knygos apie pinigus, kurias privalai perskaityti.