STRAIPSNIS

Lustų (puslaidininkių) rinkos apžvalga

Tikriausiai per pastaruosius kelis metus teko itin daug girdėti apie „lustus“ – labai svarbius kompiuterinius komponentus, naudojamus ne tik kompiuteriuose ar telefonuose, bet ir automobiliuose bei visuose kituose išmaniuose įrenginiuose skaičiavimams ir kitoms funkcijoms (pavyzdžiui, dirbtinio intelekto naudojimui) atlikti.

Lustų (arba kitaip – puslaidininkių) rinka per 2022 metus patyrė didžiulį nuosmukį: vienos didžiausių šios rinkos žaidėjų „TSMC“ ir „Micron Technology“ prarado apie 40 proc. savo vertės, asmeninių kompiuterių ir serverių rinkoje didelę svarbą užimantys „Nvidia“ – beveik 60 proc., „AMD“ – daugiau kaip 60 proc., o „Intel“, kuriems ir iki šių metų nebuvo lengva, prarado beveik pusę savo vertės. Daliai šių kompanijų, kaip „TSMC“ ar „Micron Technology“ puslaidininkiai yra pagrindinis verslas, tuo tarpu „Nvidia“, „Intel“ ar „AMD“ užima kiek platesnį spektrą rinkų, nors jų veiklos vis tiek labiausiai remiasi būtent į lustus.

ĮDOMŪS FAKTAI:

RIZIKOS

Daugelis ekspertų mano, kad per artimiausius kelerius metus puslaidininkių rinka kasmet augs 15-20 proc. Visgi galima tikėtis ypač daug judėjimų tai į viršų, tai žemyn, tad lustų rinka, ypač jeigu neinvestuojat bent 10 metų laikotarpiui, yra ganėtinai rizikinga.

Dauguma rizikų šiuo metu kyla dėl politikos: didėjančios geopolitinės įtampos ir karų (ne tik Ukrainoje, bet ir potencialios Taivano okupacijos), netinkamo energetinės krizės valdymo, pasauliniams prekybos santykiams ir tiekimo grandinėms įtakos turinčių prekybos karų, stiprėjančio vidaus politinio susiskaldymo ir kt.

Riziką kelia ir tai, kad net ir lustų rinkoje egzistuoja ciklai. Puslaidininkių pramonėje buvo momentas, kai kriptovaliutų kasimas nustojo būti pelningas (2019). Kadangi kriptovaliutų kasimui aktyviai naudojamos vaizdo plokštės (kuriose naudojami lustai), natūralu, kad krentant pajamoms iš kriptovaliutų pirkimo, krenta ir poreikis lustams. Dėl to rinkoje susiformavo didelė naudotų vaizdo plokščių pasiūla. Sumažėjusi šių produktų ir jų gamybai naudojamų lustų paklausa paveikė visą pramonę. Dabar situacija yra ganėtinai panaši, ir kada atsigaus kriptovaliutų kasimo rinkos – nėra aišku.

Galiausiai, kaip jau minėjom, šioje rinkoje nuolat keičiasi lyderiai. Rinkoje gali atsirasti ir visiškai nauji žaidėjai, ypač kai Kinija bando pasiekti savarankiškumą, o lustų gamyba taip pat vis labiau plėtojama ir Europoje: iki 2030 metų ES gaminamų lustų pardavimai turėtų sudaryti net 20 proc. visos rinkos. Tad prognozuoti ir pataikyti į pavienes kompanijas yra tikrai nelengva.

PERSPEKTYVOS

Puslaidininkių sektorius tikrai turi didžiulį augimo potencialą per ateinančias dešimtis metų. Šiuo metu ši rinka yra aktyvaus vystymosi ir augimo stadijoje. Rinkos apimtis šiandien yra daugiau nei 50 mlrd. USD, o jos augimo potencialas per ateinančius 10–20 metų sieks kelis trilijonus.

Rinkos lyderiais artimiausiu metu turėtų būti atminties lustų gamintojai (pavyzdžiui, „Samsung“). Įmonės, gaminančios puslaidininkius automobiliams arba mikroprocesorius, šiek tiek atsiliks dėl esamos ekonominės padėties ir mažesnio poreikio automobiliams, serveriams, kompiuteriams, telefonams.

5G įdiegimas ir debesų technologijų plėtra yra svarbūs augimo varikliai, tad ir tolimesnėje perspektyvoje (5-10 metų) lustų rinka atrodo itin tvirtai ir su dideliu augimo potencialu. Dar vėliau lustų vis labiau reikės virtualios realybės ar išmanių namų rinkose, tad gamintojams tikrai yra kur judėti į priekį. Ilguoju laikotarpiu lustų rinka turi milžinišką potencialą.

ALTERNATYVOS

Alternatyvų lustų kompanijoms paprastai ieško norintys daugiau saugumo ir mažiau volatilumo. Paprastai į šią pusę besižvalgantiems prie širdies yra technologijų sektorius. Todėl tokiems investuotojams paprastai rekomenduojama investuoti į tokias kompanijas kaip „Apple“, „Google“ ar „Amazon“ – visos jos kuria ir nuosavus lustus, tačiau tuo pačiu yra gerokai diversifikuotos ir juda žymiai mažiau nei tradicinės lustų kompanijos.

Taip pat vietoje investavimo į pavienes kompanijas galima rinktis ir ETF. Vienas iš geriausių Europoje prieinamų variantų yra „iShares MSCI Global Semiconductors UCITS“ ETF ($SEMI), kurį sudaro net 254 lustų rinkos kompanijos. Tokiu atveju galite investuoti į visą rinką ir rizikuoti žymiai mažiau nei investuojant į pavienes įmones, kurios gali būti labai lengvai paveiktos geopolitikos ar tiesiog konkurencijos.

Ši informacija negali būti interpretuojama kaip rekomendacija, nurodymas ar kvietimas investuoti į tam tikras kompanijas ar fondus. „M Capital“ rašo tik edukaciniais tikslais. Visą atsakomybę darydami bet kokius investicinius sprendimus prisiimate patys. Būtina turėti omenyje, kad investavimas yra susijęs su rizika ir tik nedidelė dalis investuotojų sugeba veikti pelningai.