DAUG KĄ ATBAIDO RIZIKOS IR TAIP YRA NE ŠIAIP SAU
Kinijos rinka jau kelis pastaruosius metus yra matoma kaip viena iš rizikingiausių. Technologijų sektorius, nepriklausomai nuo to, ar yra Kinijoje, JAV, ar Europoje, taip pat yra ganėtinai rizikingas ir svyruojantis itin smarkiai. Tad prieš investuojant į technologijų kompanijas Kinijoje, reikia labai gerai pasverti savo rizikos toleranciją.
Kinijos technologijų sektoriaus akcijos susiduria su reguliavimo neapibrėžtumu ir rizika, kurią kelia Kinijos vyriausybė, nuolat griežtinanti šio sektoriaus priežiūrą ir kontrolę. Pastaraisiais mėnesiais valdžios institucijos pradėjo antimonopolinius tyrimus, skyrė baudas, stabdė pirminius viešuosius akcijų siūlymus (IPO), nurodė atlikti duomenų saugumo patikrinimus ir paskelbė naujas taisykles dėl įvairių technologijų rinkos aspektų. Šie veiksmai sukėlė investuotojų svyravimus ir baimę, sumažino daugelio bendrovių rinkos vertę ir pelningumą.
Kartais tokie Kinijos vyriausybės veiksmai gali būti visai nenuspėjami. Dar ne taip ir seniai Kinijoje nuspręsta apriboti kompiuterinių žaidimų laiką vaikams (taip, teisiškai), kas smarkiai pakenkė vietinėms žaidimų kompanijoms. Na, o kai kurios kompanijos kartais gali būti tiesiog sugriautos – Kinija prieš kelis metus nusprendė visiškai supančioti virtualių mokymų sektorių, dėl ko savo veiklą nutraukė daugybė milijoninių kompanijų šioje rinkoje. Niekas negali nuspėti, kokia rinka nuo Kinijos vyriausybės rankos nukentės toliau.
Kinijos technologijų bendrovės taip pat susiduria su geopolitiniais iššūkiais ir įtampa iš JAV ir kitų šalių, kurios kaltina Kiniją nesąžininga prekybos praktika, intelektinės nuosavybės vagystėmis, kibernetinėmis atakomis, žmogaus teisių pažeidimais ir grėsmėmis nacionaliniam saugumui. JAV įvedė sankcijas, apribojimus ir draudimus kelioms Kinijos technologijų bendrovėms ir jų produktams, pavyzdžiui, „Huawei“ ar „ZTE“. Taip pat ribojamas ir bendradarbiavimas su Kinijos kompanijomis, dėl ko joms dabar yra sunkiau gauti pažangiausius ir naujausius lustus iš JAV ir įvairias kitas technologijas. Įdomu tai, kad nors, pavyzdžiui, „Huawei“ yra visiškai apriboti, kitos panašios Kinijos kompanijos, tokios kaip „Xiaomi“, kol kas yra nestabdomos. Tačiau reikia turėti omenyje, kad kiekviena Kinijos technologijų kompanija nuo tokių sankcijų taip pat gali nukentėti bet kurią dieną.