STRAIPSNIS

Kinijos technologijų rinkos apžvalga

Pastaraisiais mėnesiais Kinijos technologijų sektorius patyrė didžiulį spaudimą dėl reguliavimo apribojimų, geopolitinės įtampos ir lėtėjančio šalies ekonomikos augimo. Visgi Kinijos technologijų kompanijos vis dar turi milžinišką potencialą, kokį turėjo ir prieš keletą metų, kai jų pozicija akcijų rinkose atrodė daug geriau. Tad natūralu, kad daugelis investuotojų dabar svarsto, ar po šitokio nuopuolio dabar yra tinkamas metas investuoti į Kinijos technologijų kompanijas, kurių akcijos yra daug pigesnės nei anksčiau, nors jų potencialas atrodo toks pat didelis. Jeigu apie tai pasvarstę esate ir jūs – skaitykite toliau.

ĮDOMŪS FAKTAI:

DAUG KĄ ATBAIDO RIZIKOS IR TAIP YRA NE ŠIAIP SAU

Kinijos rinka jau kelis pastaruosius metus yra matoma kaip viena iš rizikingiausių. Technologijų sektorius, nepriklausomai nuo to, ar yra Kinijoje, JAV, ar Europoje, taip pat yra ganėtinai rizikingas ir svyruojantis itin smarkiai. Tad prieš investuojant į technologijų kompanijas Kinijoje, reikia labai gerai pasverti savo rizikos toleranciją.

Kinijos technologijų sektoriaus akcijos susiduria su reguliavimo neapibrėžtumu ir rizika, kurią kelia Kinijos vyriausybė, nuolat griežtinanti šio sektoriaus priežiūrą ir kontrolę. Pastaraisiais mėnesiais valdžios institucijos pradėjo antimonopolinius tyrimus, skyrė baudas, stabdė pirminius viešuosius akcijų siūlymus (IPO), nurodė atlikti duomenų saugumo patikrinimus ir paskelbė naujas taisykles dėl įvairių technologijų rinkos aspektų. Šie veiksmai sukėlė investuotojų svyravimus ir baimę, sumažino daugelio bendrovių rinkos vertę ir pelningumą.

Kartais tokie Kinijos vyriausybės veiksmai gali būti visai nenuspėjami. Dar ne taip ir seniai Kinijoje nuspręsta apriboti kompiuterinių žaidimų laiką vaikams (taip, teisiškai), kas smarkiai pakenkė vietinėms žaidimų kompanijoms. Na, o kai kurios kompanijos kartais gali būti tiesiog sugriautos – Kinija prieš kelis metus nusprendė visiškai supančioti virtualių mokymų sektorių, dėl ko savo veiklą nutraukė daugybė milijoninių kompanijų šioje rinkoje. Niekas negali nuspėti, kokia rinka nuo Kinijos vyriausybės rankos nukentės toliau.

Kinijos technologijų bendrovės taip pat susiduria su geopolitiniais iššūkiais ir įtampa iš JAV ir kitų šalių, kurios kaltina Kiniją nesąžininga prekybos praktika, intelektinės nuosavybės vagystėmis, kibernetinėmis atakomis, žmogaus teisių pažeidimais ir grėsmėmis nacionaliniam saugumui. JAV įvedė sankcijas, apribojimus ir draudimus kelioms Kinijos technologijų bendrovėms ir jų produktams, pavyzdžiui, „Huawei“ ar „ZTE“. Taip pat ribojamas ir bendradarbiavimas su Kinijos kompanijomis, dėl ko joms dabar yra sunkiau gauti pažangiausius ir naujausius lustus iš JAV ir įvairias kitas technologijas. Įdomu tai, kad nors, pavyzdžiui, „Huawei“ yra visiškai apriboti, kitos panašios Kinijos kompanijos, tokios kaip „Xiaomi“, kol kas yra nestabdomos. Tačiau reikia turėti omenyje, kad kiekviena Kinijos technologijų kompanija nuo tokių sankcijų taip pat gali nukentėti bet kurią dieną.

SU AUKŠTA RIZIKA – IR DIDELIS POTENCIALAS

Kinijoje gyvena daugiau kaip 1,4 mlrd. žmonių, kurių labai nemaža dalis yra jauni, gyvenantys miestuose ir išprusę technologijų srityje. Visgi remiantis „Statista“ duomenimis, 2023 m. Kinijoje internetą naudojo apie 76,4 proc. populiacijos, palyginti su 92 proc. JAV. Tai reiškia, kad Kinijos interneto sektoriuje dar yra daug erdvės augimui ir inovacijoms net jeigu kompanijos nesiplės už Kinijos ribų. O ką jau kalbėti apie elektromobilių rinką, kur Kinijai kol kas sekasi tiesiog puikiai, nors, kaip ir kitur pasaulyje, kol kas elektromobilius dar turi mažuma.

Visgi dabar daugiausiai potencialo Kinijos technologijų rinka turi todėl, kad visų šių kompanijų akcijos yra gerokai nukritusios. Ir tos akcijos yra nukritusios (iš dalies) neproporcingai daug, jeigu lygintume Kinijos ir JAV technologijų kompanijų pelnus, pajamas ir potencialą. Aišku, šis kritimas įvyko dėl milžiniškos rizikos, tačiau žiūrint į visiškai techninius aspektus ir skaičius – Kinijos technologijų kompanijos atrodo labai patraukliai.
Be to, panašu, kad Kinijos ekonomika juda atsigavimo link, o ir Kinijos vyriausybė vis dažniau kalba ne apie įvairius naujus apribojimus technologijų kompanijoms, tačiau apie skatinimą ir lengvatas. Tai tokioje šalyje kaip Kinija yra be galo svarbu. Tad nors Kinijos technologijų rinka yra be galo rizikinga ir slidi, potencialas čia didžiulis. Kaip visada, rizikingiausios investicijos turi didžiausią potencialą.

Jeigu sunku pasirinkti vieną ar kelias kompanijas iš šios rinkos, galima įsigyti „Invesco China Technology“ ETF ar kitą panašų ETF, sekantį visą šį sektorių.

Ši informacija negali būti interpretuojama kaip rekomendacija, nurodymas ar kvietimas investuoti į tam tikras kompanijas ar fondus. „M Capital“ rašo tik edukaciniais tikslais. Visą atsakomybę darydami bet kokius investicinius sprendimus prisiimate patys. Būtina turėti omenyje, kad investavimas yra susijęs su rizika ir tik nedidelė dalis investuotojų sugeba veikti pelningai.