STRAIPSNIS

„Įvaldyk pinigų žaidimą“ knygos santrauka

Anthony J. Mahavoric arba kitaip Tony Robbins – visame pasaulyje žinomas amerikiečių verslininkas, pranešėjas, motyvatorius ir autorius, parašęs ne vieną pasauliniu bestseleriu tapusią knygą. Jo knyga „Įvaldyk pinigų žaidimą. 7 žingsniai į finansinę laisvę“ eilę metų laikosi TOP skaitinių apie finansus sąrašuose.

Knyga gimė po 2008-ųjų ekonominės krizės, dėl kurios daugybė žmonių prarado savo sunkiai uždirbtus pinigus (panašiai gimė ir M Capital, beje). Autorius nutarė pakalbint žymius investuotojus ir finansų ekspertus, kad šie pasidalintų savo įžvalgomis ir padėtų žmonėms išvengti tokių praradimų ateityje, išmokytų susikurti finansinę laisvę. Įdomu, kad knyga paremta paties autoriaus interviu su daugiau kaip 50 finansų ekspertų medžiaga. Apibendrintus rezultatus T. Robbins pateikia kaip 7 žingsnių vadovą, padėsiantį pasiekti finansinę laisvę. Nieko nelaukiam ir pasižiūrim, kokie tie žingsniai.

#1 ŽINGSNIS – Priimti sprendimą

Keista ir gaila, bet pinigų tema vis dar yra tabu pokalbiuose su draugais ar artimaisiais. Bet, sutik, pinigai kiekvienam iš mūsų – labai svarbūs. Visgi, vien vartodami niekaip neuždirbsim jų daugiau. Todėl turim transformuoti mąstymą ir priimti sprendimą pinigus įdarbinti, tapti ekonomikos „bendraturčiais“ – investuotojais, sako autorius. Pirmas žingsnis – kad ir kas nutikų VISADA bent 10% pajamų atsidėti taupymui, o tik tada likusius išleisti. Turint įprastą darbą sunku siekti finansinės laisvės. Dar ir todėl tiesiog būtina taupyti, o vėliau, sutaupius fiksuotą sumą, ir investuoti. Dėl sudėtinių palūkanų efekto investuoti pinigai netrukus ims dauginti patys save. Tikslas – kad jie generuotų pajamas, padengiančias Tavo dabartinio gyvenimo išlaidas. Jeigu taupyti sunku, galima rinktis automatinius taupymo būdus. Viso to reikia tam, kad turėtum daugiau paties brangiausio turto savo kiekvienoje dienoje – laiko.

#2 ŽINGSNIS – Suprasti žaidimo taisykles

Kad būtuma geras „pinigų žaidimo“ žaidėjas, turi gerai išmanyti jo taisykles. Stipriai antrinam Toniui, kuris iš visų jėgų įrodinėja, kad būtina skirti laiko mokymuisi apie finansus ir investavimą. Kiekvienas dalykas atsiremia į pamatines vertybes, įsitikinimus. Todėl pradžioje svarbu išmokti atsikratyti klaidingų nuostatų ir mitų apie pinigus, rinkas, investavimą. Mąstysena sudaro 80 proc. sėkmės kelyje į finansinę laisvę.

Toliau Tonis pristato 9 finansinius mitus. Jie atskleidžia, kad (priešingai daugelio įsitikinimui) iš tiesų negalim nuspėti rinkos ar atrinkti „laimėsiančių“ akcijų; pasakoja apie mokesčių investavime svarbą ir nuo jų stipriai priklausančią grąžą; paneigia, kad geras investuotojas norėdamas gauti didelę grąžą turi susitaikyti su didele rizika ir teigia, jog iš tiesų jis stengsis riziką subalansuoti, nenuleisdamas grąžos kartelės. Čia Tonis pacituoja žymųjį Warren Buffet: „Rizika atsiranda tik tuomet, kai nežinai, ką darai“. Tam ir reikalingos žinios, edukacija.

#3 ŽINGSNIS – Nusistatyti tikslus. Padaryti žaidimą laimėtinu

Kam žmogui išvis reikalingi pinigai? Anot Tonio, niekas iš tiesų nenori pinigų. Visi nori to, ką pinigai gali suteikti. O tos naudos visada skiriasi priklausomai nuo paties žmogaus ir jo poreikių. Supratus savo poreikius – kodėl iš tikrųjų norim pinigų – geriau seksis pasiekti norimus tikslus. Paprastai tai yra bent vienas iš 6 pagrindinių poreikių:

  1. užtikrintumas/ komfortas
  2. neužtikrintumas/įvairovė
  3. reikšmingumas
  4. meilė/ryšys
  5. augimas
  6. prisidėjimas/indėlis

 

Kai žinai, kam ir ko tiksliai nori, gali susiskaičiuoti realų skaičių, kiek tam reikės pinigų. Ar kada skaičiavai, kiek pinigų Tau iš tiesų reikia, kad gyventum, kaip nori? Dažnai suma būna gerokai mažesnė, negu įsivaizduoji ar daugelis tikisi – ji PASIEKIAMA. Tučtuojau apskaičiuok, kiek pinigų reikia Tavo finansinei laisvei! Rimtai. Dabar. O apie ją galvojant nepamiršk svarbiausio dalyko – tikslo, savo „KODĖL“ – kam Tau reikalingi pinigai. Tonis sako, kad esmė – emocijos. Daug svarbiau yra susikurti norimą gyvenimo būdą, o ne įsigyti daiktus. Šalia to, jis siūlo susiskaičiuoti 5 finansinius tikslus; juos vardija knygoje (specialiai paliksim intrigą – gal kils pagunda atsiverst ir perskaityt visą knygą). Galiausiai, procesą ir progresą tikslų link reikėtų norėti (ir stengtis) pagreitinti didinant savo vertę rinkoje, mažinant išlaidas ir kt.

#4 ŽINGSNIS – Padaryti svarbiausią investicinį sprendimą

Investuoti į vieną turto klasę (tik NT ar akcijas, crypto ar kt.) – nesaugu ir netvaru. Labai paprasta prarasti visus savo pinigus, jeigu nebūsi atsargus renkantis, kur juos padėsi. Todėl, anot Tonio, išteklių paskirstymas yra svarbiausias investicinis sprendimas. Būtina „nesudėti visų kiaušinių į vieną krepšį“, investuoti į kelias turto klases (akcijas, žaliavas, NT) iš karto. Be to, svarbu investicijas paskirstyti ne tik tarp turto klasių, bet ir tą daryti tinkamomis proporcijomis, investuojamas lėšas padalinant į saugias, rizikos/augimo ir „svajonių“. Tai padės sukurti balansą tarp investicijų apsaugos, auginimo ir emocinio pasitenkinimo. Taigi, priimk sprendimą skirstyti investicijas ir gali judėti toliau.

#5 ŽINGSNIS – Susikurti pajamų planą visam gyvenimui

Kokios investicijos atneštų pelną į Tavo sąskaitą kiekvieną mėnesį? Pasyvios pajamos – labai svarbu. Todėl galvojant apie savo portfelį reikėtų tai nuolat turėt omenyje. Tonis primena, kad šiaip rinkdamiesi, kur investuoti, esam labai emocionalūs (nors taip ir neatrodo). Ir kviečia užmest akį į vieno geriausių visų laikų investuotojų Ray Dalio investicinio portfelio sudėtį.

Portfelio diversifikacija – investicijų paskirstymas į skirtingas turto klases. Kai viena turto klasė ir jos vertė kreta, kita – kyla. Tai padeda apsaugoti savo investicijas nuo įvairių svyravimų, subalansuoti riziką. Pavyzdžiui, akcijos yra labiau rizikingos (nes dažniau kinta jų kainos) negu obligacijos. Nors nemažai investuotojų vis dar skirsto investicijas tik tarp šių dviejų klasių. Visgi, dėl didesnių akcijų svyravimų tai nėra tolygus paskirstymas. Teisingas investicinio portfelio paskirstymas gali padėti pasiekti geresnių rezultatų nei rinkos vidurkis. Kai išmokstam suvaldyti riziką ir investuoti tvariai, svarbu tampa savo investicijas apsaugoti ir gebėti išsaugoti. Tai antra pusė darbo, kurį reikės padaryti tam, kad galėtum mėgautis finansine laisve daug metų.

#6 ŽINGSNIS – Mokytis iš 0,001% geriausiųjų

Norėdamas turėti gerus rezultatus, mokykis iš geriausiųjų – sek ir kartok veiksmus didžiųjų investuotojų, kurie jau pasiekė realių rezultatų. Geriausi investuotojai taip pat supranta ir moka išnaudoti mokesčių privalumus. Taip jie „nesuvalgo“ reikšmingos pelno dalies. Milijonieriai stengiasi ne tik uždirbti, bet ir neprarasti savo pinigų; maksimaliai sumažinti riziką ir tuo pat metu maksimaliai uždirbti, niekada nesustoja, nesiliauja investuoti iki gyvenimo galo.

#7 ŽINGSNIS – Tiesiog pradėti ir mėgautis

Domėtis finansų, investavimo temomis galima (ir reikėtų) iki begalybės. Tačiau kai kurie užstringa šitam mokymosi etape, taip niekada nepereidami prie veikimo, teisindamiesi, jog dar neturi pakankamai žinių. Visgi, nėra nieko geriau, kaip mokytis iš praktikos, t.y. veikiant. Todėl pradėk investuoti DABAR. Iiiiiiiiir mėgaukis!

Kadangi taip kruopščiai skaitei, pridedam Tau dar BONUS įžvalgų!

GYVENIMO KOKYBĘ NUSAKO:

 

KAIP BŪTI LAIMINGESNIU:

 

LAIKAS IR TIKSLAI. Kelionė finansinės laisvės link iš pradžių bus lėta. Bet nepasiduok. Laikas – Tavo sąjungininkas. Dauguma žmonių nuvertina, ką gali pasiekti per metus, bet neįvertina, ką gali per dešimtmetį. Kiekvienas gali pasiekti finansinę laisvę, jei priima sprendimą tą daryti ir yra pasiruošęs atlikti tam reikalingus veiksmus.

LAIMĖ. Pinigai laimės neatneš, bet galėjimas juos leisti taip, kaip nori – gali, kai leidi juos patirtims, kuriomis iš tiesų mėgaujiesi, kurios suteikia Tavo gyvenimui prasmę, yra reikšmingos.

KUR INVESTUOTI? Žemų kainų indeksiniai fondai, anot autoriaus, yra gera vieta investuoti.

 

 

Tai ir viskas! Tikimės, kad buvo naudinga. Jeigu patiko, pasidalink su kitais (atsimeni, ką sakė Tonis apie dalinimąsi?) ir užsuk čia dažniau paskaityt ir edukuotis apie finansus.