STRAIPSNIS

Finansų rinkos apžvalga

Finansų sektorius dabar – pačiame įkarštyje. „FTX“, „Silicon Valley Bank“, „First Republic“ ir „Credit Suisse“ žlugimai sudrebino ir visus kitus. Iš kitos pusės – tai gali reikšti akcijų kritimo pabaigą ir tai gali būti puikus metas pirkti. Jeigu centriniai bankai pagaliau susimąstys ir nustos kelti ar net pradės mažinti palūkanas, staiga atsigaus visi, tačiau finansų kompanijos – ypač, kadangi būtent jos nuo palūkanų normų yra priklausomos labiausiai. Tiesa, ne viskas taip vienareikšmiška ir paprasta. Juk šiam sektoriui priskiriami bankai, mokėjimų tvarkytojai, draudimo bendrovės, kriptovaliutų bendrovės ir kitos finansų įstaigos. „JP Morgan“, „Coinbase“ ir „PayPal“ gali būti veikiami skirtingų veiksnių, nors ir priklauso tai pačiai rinkai. Tad jau tradicine tapusi rinkos apžvalgos rubrika pažengusiems investuotojams, kaip jau supratot, šį kartą bus apie finansų sektorių. Pabandykim pasižiūrėti, kokią įtaką pastarojo pusmečio įvykiai jam turės ir ko galim iš jo tikėtis.

ĮDOMŪS FAKTAI:

RIZIKOS

Rizikos yra tai, apie ką dabar finansų rinkoje kalba daugiausiai – juk būtent dėl nesuvaldytų rizikų vyksta visos griūtys ir kiti nemalonūs įvykiai. Visų pirma, kaip parodė 2008 metai, šios bendrovės patiria kredito riziką, t. y. riziką, kad klientai negrąžins paskolų arba neapmokės sąskaitų. Tai gali turėti didelės įtakos bankų, draudimo bendrovių ir kitų finansų įstaigų pelningumui.

Na, o kaip parodė pastarųjų kelių savaičių įvykiai, finansų bendrovės taip pat susiduria su rinkos sąlygų pokyčių rizika, darančią įtaką jų pelningumui. Tai gali būti palūkanų normų, akcijų kainų ir kitų kintamųjų

rinkos sąlygų pokyčiai. Paprastai tariant, „FTX“ žlugo dėl staigiai kritusios kriptovaliutų rinkos, o „Silicon Valley Bank“ – dėl gerokai pakilusių palūkanų normų. Blogiausia tai, kad dažnai netgi tiksliai nežinom, kiek finansų įstaigos yra jautrios įvairiems pokyčiams. Kitaip tariant, dabar, kai kyla palūkanų normos ir jau matėm ne vieną žlugusį ar gerokai sudrebėjusį banką, visi stebi finansų bendroves įsikibę į kėdes.

Čia rizikos nesibaigia – kadangi finansų bendrovių reputacijai žmonės yra itin jautrūs, natūralu, kad šios įmonės patiria vidaus problemų, darančių įtaką jų pelningumui, riziką. Tai gali būti sukčiavimas, klaidos ir sistemų gedimai. „Credit Suisse“ atveju tai buvo pinigų plovimo ar klientų informacijos nutekinimo skandalai, tokių atvejų taip pat esam turėję net ir Lietuvoje.

Na, ir paskutinė rizika (bent jau tarp pagrindinių) – likvidumo rizika. Tai gali būti kriptovaliutų keitykla, kuri vietoje jūsų pinigų laikymo grynaisiais, laiko juos tam tikroje kriptovaliutoje (ir vėliau tuos pinigus išsiimti gali būti problema), tačiau tai gali būti netgi ir bankas, kuris nutarė jūsų pinigus investuoti į ilgalaikes obligacijas – jeigu vienu metu atsiranda daugybė klientų, norinčių savo pinigus išsiimti, tuomet ir kyla problemos.

Tad iš vienos pusės – finansų kompanijos yra vienos iš stabiliausių ir patikimiausių. Tačiau iš kitos pusės, kaip parodė patirtis per daugelį metų, jos taip pat dažnai ką nors nuslepia ir jau kai jos susiduria su problemomis, tos problemos būna be galo rimtos, o kartais – net ir žlugdančios. Tad vertėtų tai turėti omenyje.

PERSPEKTYVOS

Taip, rizikų finansų rinka turi tikrai nemažai. Tačiau, visų pirma, vertėtų pastebėti, kad jos realiomis problemomis pavirsta labai retai (nors kai pavirsta – problemos būna išskirtinai didelės). Finansų rinkos kompanijos yra vienos iš saugiausių rinkoje.

Visų pirma taip yra todėl, kad nedaugelis rinkų yra reguliuojamos griežčiau nei finansai. Finansų bendrovės privalo išlaikyti tam tikrą minimalų kapitalo lygį, didesnės įstaigos netgi privalo atlikti „testavimą nepalankiausiomis sąlygomis“, kad būtų nustatytas jų gebėjimas išsilaikyti esant itin sudėtingoms rinkoms sąlygoms, o tai padeda sumažinti rizikas.

Jeigu kalbam apie labiau tradicines finansines institucijas, jų perspektyva yra labai paprasta – tai yra puiki alternatyva kitoms „saugioms akcijoms“ ar netgi įvairioms obligacijoms ir kitoms stabilesnėms investicijoms. Finansų įstaigos dažnai kyla kartu su visa ekonomika.

Tačiau finansų rinkoje yra ir nemažas potencialas augimui. Tai – ganėtinai cikliškai veikianti rinka su vis daugiau fintech bendrovių. Kriptovaliutos šiuo metu yra gerokai nukritusios ir galima tikėtis, kad anksčiau ar vėliau jos pakils kartu su kriptovaliutų keityklomis ir panašiomis bendrovėmis, o įvairūs mokėjimo paslaugų tiekėjai, finansinio planavimo, investavimo ir panašių finansinių paslaugų tiekėjai beveik neabejotinai vėl pakils vos tik labiau atsigavus ekonomikai.

Prie išaugusio finansų bendrovių potencialo smarkiai prisidėjo COVID-19 pandemija, kuomet žmonės turėjo daugiau laiko domėtis finansų rinkomis ir asmeninių biudžetų planavimu; tad nors ekonominė padėtis dabar yra kiek kitokia, tos žmonių žinios ir noras valdyti savo finansus išliko. Kadangi finansų rinkos akcijos dėl smarkiai pakeltų palūkanų normų nukrito labiau nei daugelis kitų rinkų, čia galima tikėtis ir didesnio atsigavimo palūkanų normoms pradėjus mažėti.

ALTERNATYVOS

Alternatyvos finansų korporacijoms yra ganėtinai aiškios ir paprastos. Vienas iš variantų galėtų būti būtinųjų prekių bendrovių akcijos – dažnu atveju jos yra netgi kiek saugesnės, nors tuo pačiu siūlo ir mažesnį potencialų pelną. Norintiems maksimalaus saugumo, galima rinktis ir obligacijas.

Be abejo, yra galimybė ir investuoti į ETF, kurie seka visą finansų paslaugų rinką. Į šį sektorių norintys investuoti neretai renkasi „SPDR S&P US Financials Select Sector UCITS“ ETF. Tai yra ganėtinai platus ETF, kuriame galima rasti S&P indeksui priklausančias didžiąsias finansų bendroves. Na, o norintys ko nors su daugiau inovacijų (ir tuo pačiu – rizikos) dažnai renkasi „MSCI Fintech Innovation“ ETF‘ą.

Ši informacija negali būti interpretuojama kaip rekomendacija, nurodymas ar kvietimas investuoti į tam tikras kompanijas ar fondus. „M Capital“ rašo tik edukaciniais tikslais. Visą atsakomybę darydami bet kokius investicinius sprendimus prisiimate patys. Būtina turėti omenyje, kad investavimas yra susijęs su rizika ir tik nedidelė dalis investuotojų sugeba veikti pelningai.