5 ŽINGSNIAI
1) Susiskaičiuok, kokio dydžio bus Tavo finansinis rezervas. Įprastai rekomenduojama turėt bent 3-6 mėn. atlyginimų dydžio rezervą. Jeigu turi didesnių finansinių įsipareigojimų, tarkim, išlaikai kelių asmenų šeimą, turi būsto paskolą ar kt., jis turėtų būti didesnis. Kokią sumą sudarys jūsų 3-6 mėn. atlyginimai? Suskaičiuok intervalą. Pagal savo poreikius įvertink, kokia suma tame intervale leistų Tau jaustis saugiai ir pragyventi nutekus pajamų. Tą sumą užsirašyk ant popieriaus. Tai bus tikslas.
Pavyzdžiui, jeigu uždirbi 1000 Eur/mėn., Tavo finansinis rezervas atitinkamai turėtų būti bent 3000-6000 Eur. Būtent tiek pinigų turi turėt pasidėjęs nenumatytiems atvejams įprasta, lengvai prieinama forma.
2) Apgalvok, kaip jį pradėsi kaupti. Tai gali būti 10% (ar bet kokia didesnė suma, pagal galimybes) nuo kiekvieno atlyginimo į atskirą sąskaitą, vokelį ar pan. Kiek yra (bent) 10% nuo Tavo mėnesio algos/pajamų? Gausi konkrečią sumą. Tai bus tas mažas žingsnelis, įprotis, disciplina.
Pavyzdžiui, toliau žiūrim į scenarijų, kad uždirbi 1000 Eur/mėn. Tada 10% nuo 1000 eurų yra 100 Eur. Tiek turėtų kas mėnesį atsidėti 1000 eurų uždirbantis žmogus.
3) Susidėliok sistemą, kaip kaupsi. Geriausia, jeigu numatytą sumą taupymui atsidėsi į šalį vos gavus algą. Atsidėk ne vėliau, ne nuo to, kas liks, apmokėjus sąskaitas, mėnesio gale ar pan. Ne komunalinių paslaugų tiekėjams, prekybininkams ar dar kam, o SAU. Taip pirma sumokėsim SAU. Kitas svarbus dalykas – turi pasiskaičiuot, kiek laiko reikės kaupti; t.y. kada pasieksi savo tikslą (sumą, kurią sudaro 3-6 mėn. atlyginimo dydžio rezervas). Žinosi tiksliai: kiek turi kas mėnesį atsidėt ir kiek laiko turėsi tą daryti, kol pasieksi tikslą.
Pavyzdžiui, 1000 eurų uždirbantis žmogus, kas mėnesį atsidedantis po 100 Eur, ir norintis sukaupti:
3000 eurų – turės po 100 eurų atsidėti 30 mėnesių (arba 2,5 metų)
6000 eurų – turės po 100 eurų atsidėti 60 mėnesių (arba 5 metus)
Ir dabar STOP, svarbus momentas. Jeigu čia išpūtei akis ir galvoji, kad laikotarpis tooooks ilgas (o ir suma atsidėjimui nemaža), kad visas noras kaupti iškart išgaravo… susiimk. Laikas bėga greičiau, negu norėtum – gi žinai. 2,5 metų kaupimo tėra 30 mėnesių. Arba 30 algų, arba 30 kartų. Ir jau turi šiokį tokį stabilumą. Turi laisvę. Nori daugiau – atsidėsi dar daugiau. O greičiausiai ir atsidėsi, nes po kažkelinto mėnesio pamatysi, kad tikrai ne taip jau ir baisu ir tada įsijungs visa ta įvykių virtinė, apie kurią rašėm aukščiau. (TIK čia mes nekalbam apie atvejį, kai gyveni nu algos iki algos ir mėnesio gale vis pritrūksta. Su tuo galima nesunkiai susitvarkyt. Bet tam reikės atskiro įrašo. Žodžiu, jeigu jaučti, kad gyveni normaliai, per daug nesispaudi, tikrai galėsi šitą uždavinį įgyvendint.) Kvėpuok. Viskas Tau TIKRAI PAVYKS.
4) Nuosekliai laikykis plano. Svarbi taisyklė: kad ir kas nutiktų, tie pinigai, kuriuos kaupi/ sukaupei turi būti neliečiami. Jie skirti išimtinai nenumatytiems atvejams, taip vadinamai „juodai dienai“ (darbo, artimojo netektis, didžiulės netikėtos išlaidos ir pan.). Beje, pavasario išpardavimas ar labai gera akcija nėra nenumatytas atvejis.
5) Nuolat peržiūrėk biudžetą. Apie biudžeto valdymo būdus esame rašę čia. Finansų peržiūrėjimas galioja ir kalbant apie finansinį rezervą. Finansinės pagalvės esmė – ji visuomet turi išlikti tokio paties dydžio, proporcingo mūsų atlyginimams. Jeigu „netyčia“ sukaupus (ar dar nebaigus kaupti) paėmei dalį pinigų – turi juos tučtuojau grąžint atgal. Jeigu gaunamas atlygis (o sykiu pas dažną kažkaip ir išlaidos) paaugo – turi proporcingai padidinti rezervui skirtą sumą. Jeigu pastebi, jog į šalį gali atsidėt daugiau pinigų ir tikslą sukaupti finansinę pagalvę greičiau, turi pakoreguot kas mėnesį atsidedamas sumas atitinkamai. Svarbiausia – būt sąžiningu su savim. Ir PRADĖTI DABAR. O tada įsijungs visas tas stebuklingas mechanizmas, kurį aprašėm. Pažadam, nes savo kailiu patyrėm ne vienas.
Nėra žodžių, kurie pakankamai pabrėžtų esminę šio straipsnio mintį – finansinis saugumas turėtų būti bazinis kiekvieno žmogaus finansinis tikslas. O įrankis jam pasiekti – finansinis rezervas – gali tapti pirmuoju žingsniu į kur kas kokybiškesnį, stabilesnį ir laimingesnį gyvenimą. Nedelsk ir pradėk savo kelionę finansinės gerovės link DABAR!