STRAIPSNIS

Elektromobilių rinkos apžvalga

Ką tik rašėme apie elektromobilius ir jų įsigijimą asmeniniam naudojimui. Padarėme išvadą, kad Lietuvoje įsigyti juos apsimoka dar tikrai ne kiekvienam. O kaip atrodo elektromobilių kompanijų akcijos? „Tesla“, „BYD“, „Rivian“, o dabar ir „Porsche“ neabejotinai domina daugelį, kadangi tai – itin sparčiai augančios kompanijos ir jų elektromobilius vienuose ar kituose regionuose matome vis dažniau. Tiesa, šioms kompanijoms sunku tapti pelningoms, o ir konkuruoti naujos kartos EV kompanijoms prieš tokius rinkos grandus kaip „Volkswagen“, „Ford“ ar tuos pačius „Porsche“, gali būti be galo sudėtinga. Tad pabandykime apžvelgti, ar investuoti į vieną iš šių kompanijų gali būti gera idėja.

ĮDOMŪS FAKTAI:

RIZIKŲ YRA DAUG, NES RINKA DAR JAUNA

Investavimas į elektromobilių (EV) kompanijas yra gan rizikingas žingsnis. Taip, šių kompanijų vertės dabar yra be galo didelės, tačiau žvelgiant realistiškai, tos vertės labai smarkiai viršija dabartinius pagrindinius pelno ir pajamų rodiklius, o didelė konkurencija tiek su įsitvirtinusiais automobilių gamintojais, tiek su kitais naujokais daro be galo didelį spaudimą. Ar tikrai ateityje tokios kompanijos kaip „BYD“, „Tesla“ ar „Rivian“ atrodys taip stipriai, kaip dabar to tikisi investuotojai? Ar jiems ilgainiui pavyks išspausti pelną? Pasakyti sunku. Be to, bet kada atsirasti galintys įstatyminiai pokyčiai, tiekimo grandinės pažeidžiamumas ar technologinės pažangos trūkumas gali pakišti koją.

Šis sektorius taip pat išlieka jautrus praktiškai visiems pasauliniams ekonomikos reiškiniams: tiek karai Afrikoje, tiek naftos kainų pokyčiai, tiek netgi karo Ukrainoje eiga bet gali pakreipti šių kompanijų akcijų kainas viena ar kita kryptimi. Šiuo metu elektromobilių gamyba reikalauja daugybės išteklių ir žaliavų, kurios randamos rizikingose pasaulio zonose, o nuo naftos ir degalų kainos tiesiogiai priklauso elektromobilių populiarumas. Taip, elektromobiliai turi didelį potencialą, tačiau ar tikrai žinote, kuri kompanija su visais minėtais iššūkiais susidoroti sugebės, o kuri – ne?

SU DIDELE RIZIKA – IR DIDELIS POTENCIALAS

Aplinkosaugos reikalavimai kartu su ES, JAV, Kinijos ir daugybės kitų regionų lengvatomis bei parama skatina elektromobilių naudojimą ir gamybą. Šį augimą dar labiau skatina nuolatinė technologinė pažanga baterijų technologijų ir autonominio vairavimo galimybių srityje, didinanti vartotojų paklausą. Galima net neabejoti, kad pirmas visiškai autonomiškas automobilis bus elektrinis. Be to, anksčiau ar vėliau elektromobiliai galės nuvažiuoti daug didesnius atstumus nei tradicinį kurą naudojančios transporto priemonės, o ir įkrovimo laikai ilgainiui turėtų drastiškai sutrumpėti, visai kaip pastaraisiais metais įvyko telefonų rinkoje. Būtent tai yra ta riba, kai elektromobiliai jau pagaliau taps lygiaverte alternatyva tradicinius degalus naudojančioms transporto priemonėms.

Elektromobilių gamintojai taip pat ilgainiui gamins daugiau modelių, o tai reiškia, kad dėl masto ekonomijos sumažės jų išlaidos ir išaugs pelnas. Tuo pat metu, patys elektromobiliai taps vis pigesni ir prieinamesni kiekvienam. Tad ilgalaikio augimo galimybės tikrai vilioja. Tik štai pataikyti į vieną konkrečią kompaniją gali būti be galo sudėtinga.

Jeigu sunku pasirinkti vieną ar kelias kompanijas iš šios rinkos, galima įsigyti „Global X Autonomous & Electric Vehicles“ (DRIV), „KraneShares Electric Vehicles & Future Mobility“ (KARS) ar kitą panašų ETF, sekantį visą šį sektorių.

Ši informacija negali būti interpretuojama kaip rekomendacija, nurodymas ar kvietimas investuoti į tam tikras kompanijas ar fondus. „M Capital“ rašo tik edukaciniais tikslais. Visą atsakomybę darydami bet kokius investicinius sprendimus prisiimate patys. Būtina turėti omenyje, kad investavimas yra susijęs su rizika ir tik nedidelė dalis investuotojų sugeba veikti pelningai.