STRAIPSNIS

Dirbtinio intelekto rinkos apžvalga

Dirbtinis intelektas (DI) – terminas, apie kurį jau yra girdėję visi, nors šią sritį gerai supranta tikrai retas. Pastaruoju metu ypač daug kalbama apie naująjį „ChatGPT“ dirbtinio intelekto robotą, kuris gali atsakyti į klausimus, rašyti straipsnius ar net sukurti verslo planą ne tik anglų, bet net ir lietuvių ar beveik bet kuria kita kalba. Daug kalbėta ir apie „DALL·E 2“ robotą, galintį sukurti skaitmeninius vaizdus pagal mūsų pateiktą aprašymą. Matydami vis daugiau galimybių šioje rinkoje, daugelis pasvarsto – kaip į tai investuoti ir ar verta tai daryti? Pasaulinės dirbtinio intelekto rinkos dydis dar 2021 metais siekė 87 mlrd. JAV dolerių, tuo tarpu 2030 metais prognozuojama, kad rinkos dydis jau turėtų siekti beveik 1,6 trln. USD. Visgi tai yra ganėtinai nauja rinka, tad pabandykim apžvelgti, ką reikėtų žinoti prieš investuojant.

ĮDOMŪS FAKTAI:

RIZIKOS

Vidutinės trukmės ir ilgalaikių tendencijų pripažinimas nebūtinai reiškia, kad bet kokios investicijos į DI sektorių atsipirks. Dabar terminą „dirbtinis intelektas“ naudoja praktiškai kiekviena kompanija, net ir visiškai nesusijusi su dirbtiniu intelektu ir naudojanti paprasčiausias DI formas. Taip pat galime neabejoti, kad didžioji dalis startuolių ir didžiųjų kompanijų projektų ilgainiui paprasčiausiai bus uždaryti dėl savo menko pelningumo.

Tad nieko nuostabaus, kad šiuo metu galime pastebėti perteklinio DI įmonių finansavimo požymius. Daugelis investuotojų turi labai dviprasmišką DI supratimą, o kai kurios įmonės ir investuotojai į DI investuoja visiškai aklai, tikėdamiesi užtaikyti ant kompanijų, kurios kils kartu su visa rinka – tokiu atveju svarbu savo investicijas laiku parduoti ir įprastiems investuotojams tokia taktika tikrai nerekomenduojama.

Kaip ir visose naujose rinkose (pavyzdžiui, visos interneto kompanijos 20-21 amžiaus sandūroje ar kriptovaliutų rinka prieš kelis metus), DI sektoriuje tikriausiai susidarys burbulas, kuris ilgainiui subliukš. Tad pagrindinė rizika investuojant į DI įmones, yra paprasčiausias užmigimas ant laurų, kylančių akcijų kainų ir marketinginių terminų.

Kita rizika yra valdininkų skirtingose šalyse sprendimai. Kol kas įstatymai dirbtinio intelekto pernelyg neriboja, tačiau tai yra galinga ir potencialiai pavojinga sritis, tad tik laiko klausimas, kada valdžia sieks DI įmones kontroliuoti kiek labiau. Nors kontrolė yra būtina siekiant išvengti DI keliamų pavojų, visada yra rizika, kad tam tikruose regionuose, ypač Kinijoje, kontrolė bus per griežta ir taip bus gerokai sulėtintas DI progresas, o tuo pačiu ir sumažintas įmonių pajamingumas.

PERSPEKTYVOS

Vienas iš pagrindinių veiksnių, lemiančių skubėjimą investuoti į DI, yra išliekantis ir tik augantis neišvengiamumo jausmas, kad ši technologija gali pakeisti tai, kaip dirbam, gyvenam ir bendraujam. Jeigu tokių technologijų kaip „metavisatos“ realaus panaudojimo ir naudos dar pernelyg nematom, DI nauda yra aiški visiems: tiek verslams, kurie vis dažniau automatizuoja savo el. prekybą, klientų aptarnavimo centrus ar netgi kūrybą, tiek eiliniams žmonėms, kuriems dirbtinis intelektas padeda vairuoti, generuoti vaizdus, tekstus, taisyti klaidas ar retušuoti nuotraukas.

Neabejotina, kad šis sektorius ir toliau sparčiai augs, o paties dirbtinio intelekto galia didės eksponentiškai. Tai reiškia, kad DI technologijos bus pritaikomos vis įvairiau ir vis sudėtingesniuose darbuose, tokiuose kaip inžinerija ar medicina.

ALTERNATYVOS

Ar DI kompanijų akcijos jums tinka, priklausys nuo jūsų finansinės padėties ir tikslų investuojant. Dirbtinio intelekto įmonės gali labiau tikti investuotojams, kurie yra nebijo rizikos ir yra pasiruošę laukti ilgesnį laiką, kadangi dirbtinis intelektas yra nauja rinka ir tokioms įmonėms iki piko dar tolokai. Visgi norintiems kiek saugesnių investicijų, ko gero, visų pirma reikėtų pasižvalgyti į technologijų kompanijas, kurios taip pat dirba su dirbtiniu intelektu, tačiau tai nėra jų pagrindinis verslas. Kitaip tariant, jums puikiai gali tikti tokios didžiosios bendrovės kaip „Microsoft“, „Alphabet“, „Adobe“ ar pan.

Kaip visada, yra galimybė ir investuoti į ETF, kurie seka visą dirbtinio intelekto sektorių. Tokiam atvejui yra keli variantai:

Ši informacija negali būti interpretuojama kaip rekomendacija, nurodymas ar kvietimas investuoti į tam tikras kompanijas ar fondus. „M Capital“ rašo tik edukaciniais tikslais. Visą atsakomybę darydami bet kokius investicinius sprendimus prisiimate patys. Būtina turėti omenyje, kad investavimas yra susijęs su rizika ir tik nedidelė dalis investuotojų sugeba veikti pelningai.