STRAIPSNIS

Atsinaujinančios energetikos rinkos apžvalga

Atsinaujinanti energetika 2022 metais tapo daug svarbesne ir daugelį labiau dominančia tema nei bet kada anksčiau. Prie to, be abejo, prisidėjo Rusijos invazija į Ukrainą ir staigiai nutrūkęs Europos energetinis bendradarbiavimas su Rusija. Taip pat vis dažniau skiriamas dėmesys klimato kaitai, o investuotojai atsinaujinančią energetiką mato kaip puikią galimybę investicijai – iki 2050 metų energijos vartojimas turėtų išaugti beveik 50 proc., tuo tarpu ją išgauti tikimasi naudojant vis daugiau atsinaujinančių šaltinių. Be to, atsinaujinanti energija teoriškai yra pigiausia, tad tikimasi, kad tokios kompanijos generuos ir daug pelno. Tačiau galbūt apie investavimą į tokias įmones kalbėti dar per anksti? Ką reikėtų žinoti? Pabandykim tai apžvelgti.

ĮDOMŪS FAKTAI:

RIZIKOS

Visų pirma, daugybė atsinaujinančios energetikos kompanijų technologiškai vis dar yra toli iki savo piko. Pati rinka gali keistis itin greitai, todėl nuspėti, kurios technologijos laimės, yra labai sudėtinga. Šiuo metu dar netgi nėra aišku, kuri iš atsinaujinančios energijos išgavimo technologijų, pažengs toliausiai, tačiau yra ganėtinai nemaža tikimybė, kad ilgainiui išliks tik viena ar vos kelios technologijos, o visas kitas priemones naudojančios įmonės bus priverstos pakeisti savo kryptį arba paprasčiausiai žlugs.

Atsinaujinančios energijos pramonės augimui didelę reikšmę turi ir vyriausybių politika bei įstatymai. Bet koks šiuo metu esantis subsidijų mažinimas arba atsinaujinančiosios energijos naudojimo įstatymų keitimas, gali neigiamai ir labai staigiai paveikti šio sektoriaus įmones.

Atitinkamai šias bendroves veikia ir žaliavų, pavyzdžiui, naftos ir gamtinių dujų, kainų svyravimai, kurie gali turėti įtakos atsinaujinančios energijos šaltinių konkurencingumui. Be abejo, šis aspektas veikia į abi puses, tačiau verta pastebėti, kad tie svyravimai dėl esamos situacijos Europoje dabar yra daug didesni nei įprastai – kitaip tariant, naftos ir dujų kaina įtakos švarios energijos pramonei duri daugiau nei bet kada anksčiau.

Galiausiai, šioms bendrovėms dažnai reikia didelio pradinio kapitalo, todėl dabar, kai daugelyje šalių palūkanų normos yra gerokai pakeltos ir skolintis tampa vis sudėtingiau, joms tikrai nėra pats geriausias laikotarpis. O be skolintų pinigų tokioms įmonėms yra sunku, ypač jeigu bandoma atrasti ką nors naujo (t. y. kai siekiama gaminti švarią energiją nenaudojant saulės, vėjo, vandens ar kitos jau seniau atrastos technologijos).

PERSPEKTYVOS

Vienas iš pagrindinių veiksnių, lemiančių skubėjimą investuoti į DI, yra išliekantis ir tik augantis neišvengiamumo jausmas, kad ši technologija gali pakeisti tai, kaip dirbam, gyvenam ir bendraujam. Jeigu tokių technologijų kaip „metavisatos“ realaus panaudojimo ir naudos dar pernelyg nematom, DI nauda yra aiški visiems: tiek verslams, kurie vis dažniau automatizuoja savo el. prekybą, klientų aptarnavimo centrus ar netgi kūrybą, tiek eiliniams žmonėms, kuriems dirbtinis intelektas padeda vairuoti, generuoti vaizdus, tekstus, taisyti klaidas ar retušuoti nuotraukas.

Neabejotina, kad šis sektorius ir toliau sparčiai augs, o paties dirbtinio intelekto galia didės eksponentiškai. Tai reiškia, kad DI technologijos bus pritaikomos vis įvairiau ir vis sudėtingesniuose darbuose, tokiuose kaip inžinerija ar medicina.

ALTERNATYVOS

Atsinaujinančios energetikos kompanijos šiuo metu vis dar yra ganėtinai susijusios su technologijų kompanijomis (o kai kurios, tokios kaip „Tesla“, yra tiek vienoje, tiek kitoje rinkoje). Tad apie alternatyvas joms galima būtų pasvarstyti tuo atveju, jeigu savo portfelyje matote vien technologijų kompanijas.

Viena iš alternatyvų galėtų būti tradicinės naftos kompanijos – tai yra kiek konservatyvesnis ir saugesnis pasirinkimas, kadangi jos didžiulį pelną generuoja ir dabar. Iš kitos pusės, tokios bendrovės kaip „BP“ ar „Royal Dutch Shell“ investuoja nemažą dalį savo pinigų į atsinaujinančią energetiką, todėl nereikėtų atmesti scenarijaus, kuriame šios kompanijos yra vienos didžiausių atsinaujinančios energetikos įmonių pasaulyje.

Kaip visada, yra galimybė ir investuoti į ETF, kurie seka visą atsinaujinančios energetikos rinką. Tokiam atvejui vienas geriausių variantų yra iShares Global Clean Energy ETF (INRG, ICLN). Tai yra itin platus ETF.

Jame yra akcijų, atstovaujančių visus atsinaujinančios energijos subsektorius, įskaitant geoterminę, vandens, saulės, vėjo ir kitus atsinaujinančios energijos šaltinius.

Ši informacija negali būti interpretuojama kaip rekomendacija, nurodymas ar kvietimas investuoti į tam tikras kompanijas ar fondus. „M Capital“ rašo tik edukaciniais tikslais. Visą atsakomybę darydami bet kokius investicinius sprendimus prisiimate patys. Būtina turėti omenyje, kad investavimas yra susijęs su rizika ir tik nedidelė dalis investuotojų sugeba veikti pelningai.