ATSKIRI BIUDŽETAI
Atskiri biudžetai – šiuolaikiniame pasaulyje vis dažniau sutinkamas, populiarėjantis porų biudžeto valdymo būdas. Apklausos liudija, jog šiandien apie 30% porų partneriai nežino, kiek tiksliai uždirba jų antroji pusė. Tiesa, lyginant su kaimynais latviais ar estais, mes, lietuviai, esame labiau linkę biudžetus valdyti bendrai (45%) ir tik trečdalis porų renkasi atskirus biudžetus.
Atskiri biudžetai reiškia, jog už visus bendrus pirkinius abu partneriai moka per pusę: už būstą, maistą parduotuvėje, vakarienę restorane, sugedus skalbimo mašinai ir pan. Didžiausias šio metodo privalumas – eliminuojamas neteisingumo jausmas dėl skirtingų uždarbių, įpročių, išlaidų asmeniniams poreikiams. Paprastai tokiu atveju bendriems pirkiniams neturim poros sąskaitos – mokam perpus už tai, ką išleidžiam čia ir dabar.
Suprantama, jog tai reiškia, kad abu partneriai savo finansines išlaidas planuoja atskirai. Visgi, šio metodo trūkumas paprastai išryškėja tuomet, kai pora susilaukia vaikų ir moteris išeina motinystės atostogų. Ne tik sumažėja jos pajamos, ji rūpinasi kūdikiu, išlaidos išauga. Tuomet moteris gali patirti neteisingumo jausmą arba, jeigu pinigų pritrūksta, gėdijasi jų paprašyti savo partnerio. Praėjus kuriam laikui moteris paprastai ima tikėtis iš vyro, jog biudžetai nebebus visiškai atskiri, tačiau apie tai nepasikalbėjus, vyrui to nesupratus, poroje gali kilti nesutarimų.
Dar vienas atskirų biudžetų trūkumas tas, jog gali būti sunkiau pasiekti bendrus poros finansinius tikslus. Todėl poros dažnai pasirenka kurį nors tarpinį variantą, leidžiantį turėti pinigų ir bendriems tikslams, ir asmeninėms išlaidoms.